PRL

26.10.2019

„Drzewka pamięci” dla ważnych postaci powojennego Szczecina

Matematyk Stanisław Fudali, dyrygent Stefan Marczyk, śpiewaczka Maria Popławska i żeglarz Tadeusz Siwiec zostali w sobotę uhonorowani drzewkami pamięci, zasadzonymi na szczecińskim Cmentarzu Centralnym. Dla postaci istotnych w powojennej historii miasta zasadzono do tej pory blisko 40 dębów.

"Mamy bardzo krótką pamięć, nie pamiętamy tego, co dzieje się danego dnia, tym bardziej warto sadzić drzewka. (…) I myślę, że warto pamiętać o ludziach, którzy tworzyli polski Szczecin od 1945 r., bo to oni stworzyli podwaliny tego miasta" – powiedział PAP prezes stowarzyszenia Czas Przestrzeń Tożsamość Andrzej Łazowski.

Stowarzyszenie, sadząc dęby, chce uchronić w świadomości społecznej pamięć o postaciach ważnych dla powojennego Szczecina – artystach, naukowcach, duchownych i społecznikach, których groby w większości znajdują się poza szczecińskimi cmentarzami.

W sobotę upamiętniony został matematyk i poeta Stanisław Fudali, zesłany w czasie wojny do Kazachstanu, by w okresie powojennym, w 1984 r., związać się ze Szczecinem i nowo powstającym uniwersytetem, gdzie kierował Zakładem Geometrii Różniczkowej w Instytucie Matematyki. Zmarł w 2015 r., został pochowany w Wałbrzychu.

Dąb zasadzony został także dla skrzypka, dyrygenta, dyrektora i kierownika artystycznego szczecińskiej filharmonii Stefana Marczyka. Ze Szczecinem związał się w 1971 r., zmarł w 1993 r.

Na Skwerze Pamięci będzie też rosło drzewo upamiętniające Marię Popławską, śpiewaczkę i aktorkę, wieloletnią solistkę Teatru Muzycznego, ulubienicę widzów. Zmarła w lutym ub.r., pochowana została w rodzinnym grobowcu w Bydgoszczy.

Drzewko pamięci poświęcone zostało również wybitnemu żeglarzowi Tadeuszowi Siwcowi, dziesięciokrotnemu zwycięzcy Błękitnej Wstęgi Zatoki Gdańskiej. Był komandorem Marynarki Wojennej, przepłynął blisko 66 tys. mil morskich. Zmarł w 2017 r.

Do tej pory drzewkami pamięci na szczecińskim cmentarzu upamiętnieni zostali m.in. Konstanty Ildefons Gałczyński, abp Kazimierz Majdański, lekkoatleta Wiesław Maniak czy malarz Marian Nyczka.

W przyszłym roku stowarzyszenie planuje zasadzić drzewko pamięci dla honorowego obywatela Szczecina, papieża św. Jana Pawła II. Wtedy też na Cmentarzu Centralnym ma powstać skwer Zadumy. (PAP)

autorka: Elżbieta Bielecka

emb/ je/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL