Inne

15.07.2016 aktualizacja 30.08.2016

Dworzec PKP we Władysławowie ma być centrum kulturalno-edukacyjnym

Dworzec PKP we Władysławowie. Fot. PAP/W. Pacewicz Dworzec PKP we Władysławowie. Fot. PAP/W. Pacewicz

W budynku dotychczasowego dworca kolejowego we Władysławowie (Pomorskie) ma powstać ogólnodostępne centrum kulturalno-edukacyjne, m.in. biblioteka. Do roku 2018 budynek ma być zmodernizowany, a w jego sąsiedztwie powstaną nowe obiekty do obsługi podróżnych.

W piątek we Władysławowie przedstawiciele PKP S.A. i gminy Władysławowo podpisali list intencyjny w sprawie współpracy w zakresie zagospodarowania powierzchni zmodernizowanego dworca kolejowego. PKP S.A. planuje gruntowną modernizację dworca we Władysławowie. Wzorem ma być modernizacja dworca w Rumi, gdzie powstała m.in. biblioteka, Stacja Kultura, która wygrała międzynarodowy konkurs Library Interior Design Awards w kategorii "Single Space Design", dla najlepiej zaprojektowanych wnętrz bibliotecznych na świecie.

Burmistrz Władysławowa Roman Kużel powiedział PAP, że w przedwojennym budynku dworca we Władysławowie, na powierzchni ok. 800 m kw., oprócz biblioteki mają powstać m.in. kącik malucha, sala konferencyjna i informacja turystyczna. Zostanie tam przeniesiona biblioteka publiczna znajdująca się obecnie w ratuszu. Biblioteka ma stać się też miejscem różnorodnych spotkań. Z nowego obiektu będą mogli korzystać np. artyści, organizatorzy kółek zainteresowań, organizacje pozarządowe. "Brakowało nam w gminie takiego miejsca, gdzie można przyjść, spotkać się i miło spędzić czas" - dodał. Jest przekonany, że dworzec stanie się jedną z wizytówek Władysławowa.

Prace budowlane mają się rozpocząć pod koniec 2017 roku. Zakłada się, że do użytku zmodernizowany obiekt może być oddany w drugiej połowie 2018 roku. Obecnie trwa przygotowywanie projektu. (PAP)

bls/ je/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL