„Niepodległość ma jeden kształt” - zbiór studiów ofiarowanych Antoniemu Macierewiczowi z okazji 70. urodzin - była tematem dyskusji, która w środę odbyła się w IPN w Warszawie. W książce są teksty m.in. Jana Olszewskiego, Sławomira Cenckiewicza i Piotra Naimskiego.
"Ta książka jest tak bogata, że tak naprawdę nie sposób jej czytać. Tę książkę można tylko studiować" - ocenił podczas spotkania z czytelnikami Macierewicz, podkreślając też, że publikacja, której autorami jest wiele znanych mu osób, bardzo pozytywnie go zaskoczyła m.in. intelektualną pasją, głębią, a także zakresem programowym i faktograficznym.
"To jest nie tylko kronika ostatnich czterdziestu lat napisana z perspektywy środowisk niepodległościowych, ale także są tam niesłychanie głębokie analizy, zwłaszcza w zakresie problematyki związanej ze służbami specjalnymi" - dodał polityk PiS, wymieniając w tym kontekście m.in. teksty historyka Sławomira Cenckiewicza i byłego szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego Piotra Bączka.
"Jest tam sześć wybitnych tekstów analizujących różne aspekty zarówno polskich jak i amerykańskich służb specjalnych; w istocie nie znam innej książki mówiącej o współczesnych dziejach Polski, o najnowszej historii Polski, która dorównywałaby bogactwem analiz i nieznanych treści" - zwrócił uwagę Macierewicz, zaznaczając przy tym, że nie chwali nowej publikacji tylko po to, żeby ją zareklamować.
Były minister, do niedawna szef MON, zwrócił też uwagę na tekst Michała Kozłowskiego pt. "Filip Kallimach – wenecki szpieg na polskim dworze", który to artykuł w jego ocenie jest wybitny i mógłby otwierać publikację. W ocenie Macierewicza, historia Kallimacha z XV w. - działającego jednocześnie na rzecz wywiadu weneckiego oraz kontrwywiadu polskiego - pokazuje siłę polskiej cywilizacji i polskiej kultury.
Odnosząc się do czasów współczesnych Macierewicz zaznaczył, że Polacy nie tylko w okresie I Rzeczypospolitej, ale również dzisiaj mogą być narodem znaczącym na arenie międzynarodowej. "Żyjemy w momencie kształtowania się nowego świata, zupełnie nowej geopolityki światowej, w której rola Polski może być i zaczyna być już znacząca i twórcza" - ocenił, podkreślając przy tym wartość polskiej cywilizacji chrześcijańskiej.
Polityk, omawiając zagrożenie dla Polski związane z sojuszem niemiecko-rosyjskim, m.in. w kontekście gazociągu Nord Stream 2, zwrócił uwagę na projekt Trójmorza, który - w jego ocenie - ma szansę zmienić historię świata. Macierewicz ostrzegał też przed marazmem - przekonaniem części społeczeństwa, że określone dobra należą się bez wkładu własnej pracy. "Nie ma nic darmo (...). To przekonanie, że można mieć wszystko za darmo, że można mieć wszystko bez wysiłku, ba, nie tylko że można, ale że to się należy jest jedną z najgorszych trucizn demoralizujących umysły naszych dzieci i wnuków" - powiedział.
W spotkaniu udział wzięła również dr Justyna Błażejowska - współautorka publikacji, a także autorka książki "Harcerską drogą do niepodległości. Od +Czarnej Jedynki+ do Komitetu Obrony Robotników" o dziejach powstałego w 1976 r. KOR-u, którego współtwórcą był Macierewicz. Obecni byli także eksperci: dr Grzegorz Kuczyński, który mówił m.in. o niebezpieczeństwie sojuszu Berlina z Moskwą w kontekście polityki USA; mecenas Stefan Hambura, który poruszył zagadnienie reparacji od Niemiec za lata okupacji w Polsce oraz prowadzący całe spotkanie b. wiceszef MON Dominik Smyrgała.
Pod koniec spotkania Macierewicz był pytany m.in. o prace podkomisji mającej wyjaśnić przyczyny i okoliczności katastrofy smoleńskiej. Polityk zwrócił uwagę m.in., że niektóre parametry z czarnych skrzynek zostały przez Rosjan sfałszowane. "Najnormalniej w świecie sfałszowane, po prostu sfałszowane" - powiedział. Tłumaczył, że został sfałszowany m.in. "zapis czasu". "Czyli te same wydarzenia dzieją się w innym czasie niż dziać się powinny" - wyjaśnił.
"To jest fascynujące... To pokazuje skalę nieprawdopodobnej bezczelności rosyjskiej, ale ta bezczelność ma swoje podstawy. Ona nie mogłaby mieć takiego charakteru, gdyby oni nie wiedzieli, że mają partnerów po tej stronie, którzy tą bezczelność akceptują (...). Koniec kłamstwa smoleńskiego jest bliski" - zakończył Macierewicz.
Książka "Niepodległość ma jeden kształt", którą opublikowało wydawnictwo LTW, jest zbiorem studiów, podsumowujących dorobek Macierewicza w służbie Polsce. Znalazły się w niej teksty m.in. mec. Jana Olszewskiego, prof. Wojciecha Fałkowskiego, dr. hab. Sławomira Cenckiewicza i dr. Piotra Naimskiego. Publikacja ma cztery części; dotyczą one m.in. biografii Macierewicza, jego pracy w konspiracji w PRL-u i poglądów politycznych, a także tajnych służb. Czytelnicy mogą się w niej zapoznać m.in. z rolą Macierewicza w uzyskaniu przez Polskę członkostwa w NATO i wyprowadzenia z kraju wojsk sowieckich.
Książka przypomina także o przeprowadzonej przez Macierewicza likwidacji Wojskowych Służb Informacyjnych, odtajnieniu m.in. akt Wojskowej Służby Wewnętrznej z tzw. zbioru zastrzeżonego znajdującego się w Archiwum IPN, otwarciu archiwów wojskowych poprzez powołanie Wojskowego Biura Historycznego, które zastąpiło Centralne Archiwum Wojskowe, a także stałe - do dzisiejszego dnia - zabieganie polityka o trwałe gwarancje bezpieczeństwa dla Polski.
Antoni Macierewicz urodził się 3 sierpnia 1948 r. w Warszawie. W 1971 r. ukończył studia historyczne na Uniwersytecie Warszawskim. Był działaczem opozycji w czasach PRL. W 1976 roku współuczestniczył w tworzeniu Komitetu Obrony Robotników; był członkiem Solidarności i komitetu strajkowego Stoczni Gdańskiej.
Po upadku komunizmu pełnił m.in. funkcję szefa MSW. W 2006 i 2007 r. był wiceministrem obrony narodowej, a w latach 2015-2018 r. ministrem obrony narodowej. W okresie od 2006 do 2007 r. pełnił też funkcję szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego.(PAP)
nno/ agz/