Polska po 1989 roku

27.04.2019

Flaga woj. opolskiego ma łączyć mieszkańców

Tysiąc flag z herbem woj. opolskiego trafi do mieszkańców i regionalnych instytucji. Organizatorem akcji jest samorząd województwa, który chce w ten sposób wzmocnić więzi regionalne mieszkańców.

Flaga z górnośląskim złotym orłem w koronie na błękitnej tarczy będzie rozdawana każdemu, kto zgłosi się po nią w biurze sejmiku województwa opolskiego. Jednym z inicjatorów akcji jest przewodniczący sejmiku województwa opolskiego, a zarazem lider mniejszości niemieckiej w regionie Rafał Bartek.

"Chcielibyśmy, aby flaga województwa stała się widokiem powszechnym, zwłaszcza w czerwcu, kiedy to obchodzimy Święto Województwa. W ubiegłym roku obchodziliśmy natomiast jubileusz 20-lecia samorządności województw. Mimo różnic poglądów politycznych, spojrzenia na przyszłość, jako społeczeństwo wiele nas łączy. To chęć bycia razem w małym, ale wyjątkowym województwie. Jest to w nas od 21 lat, kiedy walczyliśmy o jego utrzymanie. Z przestrzeni publicznej i świadomości mieszkańców trochę to zniknęło. Te wspomnienia sprawiają, że powinna nam przyświecać duma z barw i insygniów województwa i chęć ich upowszechnienia" – uważa przewodniczący Bartek.

Pierwszą flagę od przewodniczącego sejmiku otrzymał Krzysztof Danków, inicjator akcji badań profilaktycznych dla mężczyzn, który zamierza w czasie krótszym niż tydzień wbiec na 28 szczytów korony gór Polski - z opolską flagą.(PAP)

autor: Marek Szczepanik

masz/ pch/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL