Uroczystą sesją Rady Miasta z nadaniem tytułu honorowego obywatela miasta prof. Kazimierzowi Pieńkowskiemu, rozpoczęły się w piątek główne obchody 600-lecia nadania praw miejskich Łomży (Podlaskie). Do niedzieli zaplanowano różne atrakcje dla mieszkańców.
W piątkowych uroczystościach poprzedzonych mszą w łomżyńskiej katedrze pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego w Polsce abp Salvatore Pennacchio, wzięły udział władze miasta, samorządowcy z regionu, goście z kraju i zagranicy. Prezydenta Andrzeja Dudę reprezentował sekretarza stanu w jego kancelarii Andrzej Dera, premiera Mateusza Morawieckiego wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, obecna była również m.in. wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Magdalena Gawin. Odczytano listy gratulacyjne nadesłane od różnych ministrów, instytucji.
15 czerwca 1418 r. prawa miejskie chełmińskie nadał Łomży książę mazowiecki Janusz I Starszy.
Podczas nadzwyczajnej, jubileuszowej sesji, tytuł honorowego obywatela Łomży odebrał prof. Kazimierz Pieńkowski, inicjator powstania w tym mieście przed kilkunastoma laty Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości. Tytuł dostał za "dzieło ambitnej wizji i twórczy okres" sprawowania funkcji rektora w pierwszych latach działania uczelni.
W laudacji, obecny rektor PWSIiP dr hab. Dariusz Surowik powiedział, że dzięki prof. Pieńkowskiemu w Łomży powstała pierwsza państwowa wyższa uczelnia. Dziękował mu za "dar uczelni", która była miastu potrzebna. Podkreślał, że w walce o powstanie uczelni, prof. Pieńkowski potrafił łączyć ludzi o różnych poglądach. Przypomniał, że prof. Pieńkowski jest autorem 259 publikacji naukowych, 11 książek, 14 patentów. Prof. Pieńkowski wyraził nadzieję, że w przyszłości PWSiIP stanie się Akademią Łomżyńską.
Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski podkreślał bogatą historię i dorobek miasta. Mówił, że 600-lecie miasta wpisuje się w 100-lecie niepodległości Polski. Wspominał postaci związane z historią miasta na przestrzeni dziejów, m.in. kardynała Stefana Wyszyńskiego, kurpiowskiego strzelca Stacha Konwę, peowiaka, harcerza Leona Kaliwodę, ród Lutosławskich, Hankę Bielicką, ale też reżysera Piotra Domalewskiego.
Chrzanowski powiedział, że nadając prawa miejskie Łomży w 1418 r. książę mazowiecki Janusz I nie nakazywał osadnikom tworzenia nowego grodu, a jedynie "usankcjonował to, że od wieków pokolenia dzielnych i mądrych ludzi budowały tu swoją przyszłość". Mówił, że jednym z filarów tożsamości Łomży stało się od początku chrześcijaństwo, tu powstała jedna z pierwszych świątyń na Mazowszu, kilka lat spędził w Łomży św. Andrzej Bobola.
"Wiara, patriotyzm, mądrość, męstwo, szerokie horyzonty - atrybutów jakie możemy dostrzec u ludzi z naszej łomżyńskiej ziemi jest wiele. Jest wśród nich także poczucie przynależności" - mówił Chrzanowski.
Prezydent Duda przypomniał w liście do uczestników uroczystości postać związanego z Łomżą etnografa, muzealnika, społecznika, Adama Chętnika jako jednego z "wielu cichych bohaterów", ludzi wybitnych, wspominanych w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, jako tych, którzy pasją, pracą, talentem służyli Polsce, "nie zapomnieli o swojej małej ojczyźnie".
"Łomża była i jest pod tym względem miastem wyjątkowym, w którym stawia się na jakość szkolnictwa i bogate życie kulturalne. To wielka wartość nie tylko dla regionu, ale i dla całej naszej ojczyzny" - napisał prezydent. Dodał, że aby współcześnie miasta rozwijały się, nie wystarczą talent i determinacja mieszkańców, a potrzeba "wsparcia i odpowiednich warunków", rozwoju infrastruktury, pobudzania gospodarki. Wymienił, że taką szansą jest powstająca droga ekspresowa S61 Via Baltica.
Premier Morawiecki napisał w liście odczytanym przez wojewodą podlaskiego, że Łomża to "miejsce o imponującym dorobku i bogatej historii", a atutem miasta w jego dalszym rozwoju pozostanie historyczne dziedzictwo. "Pamiętając o wspólnych korzeniach wspólnie budujemy Polskę rozwoju" - napisał premier i dodał, że ma nadzieję, że potencjał modernizacyjny, by nasz kraj brał udział w światowej rewolucji technologicznej, tkwi także również w społecznościach lokalnych.
Wiceminister Gawin mówiła, że uczyła się w Łomży w prestiżowej szkole średniej. Dodała, że Łomża to miasto z połączenia "historycznego Mazowsza i współczesnego Podlasia", z ważnymi placówkami kulturalnymi, zabytkami. Powiedziała, że wszyscy czekają na ważne dla regionu drogi, a miastu, by się rozwijało, potrzebne są inwestycje.
Marszałek województwa podlaskiego Jerzy Leszczyński podkreślał rolę wielu samorządowców z Ziemi Łomżyńskiej, którzy od początku istnienia samorządu województwa podlaskiego aktywnie w nim pracują. Mówił, że Ziemi Łomżyńska, Łomża, to bardzo ważna część województwa podlaskiego, rozwijający się ośrodek subregionalny, stojący mleczarstwem, przetwórstwem rolno-spożywczym.(PAP)
autor: Izabela Próchnicka
kow/ mok/