PRL

07.06.2017

Historia Lubuskiej Wytwórni Win w muzealnych salach

Lubuska Wytwórnia Win w Zielonej Górze. Źródło: Muzeum Ziemi Lubuskiej Lubuska Wytwórnia Win w Zielonej Górze. Źródło: Muzeum Ziemi Lubuskiej

Księgi pamiątkowe, etykiety i fotografie będzie można zobaczyć na wystawie poświęconej nieistniejącej już Lubuskiej Wytwórni Win w Zielonej Górze. Otwarcie ekspozycji - w piątek.

Na wystawie znajdą się m.in. księgi pamiątkowe, butelki po winach produkowanych przez wytwórnię, etykiety, zdjęcia ilustrujące dzieje zakładu oraz muzealia prezentowane na stałej ekspozycji poświęconej tradycjom winiarskim Winnego Grodu.

Lubuska Wytwórnia Win powstała w 1945 roku po przejęciu majątku niemieckiej firmy Grempler & Co. Z biegiem lat stała się jednym z największych zakładów w mieście. Początkowo produkowano tam, podobnie jak przed wojną, wino musujące, lecz od 1948 roku zakład przestawił się na produkcję win owocowych. Swój rozkwit zakład przeżywał w latach 70. minionego wieku, kiedy wyroby z Zielonej Góry trafiały do blisko 700 odbiorców w kraju i zagranicą, m.in. do Stanów Zjednoczonych, Japonii, Australii, Francji, Węgier i ZSRR.

Za najlepsze produkty były uważane gronowe wina ziołowe „Monte Verde” oraz „Kora Lubuska”, później przemianowana na „Laur Lubuski”. Zioła do ich zaprawiania pochodziły z Włoch.

Rzeczniczka Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze Alicja Błażyńska przypomniała, że w czasach PRL-u zwiedzanie zielonogórskiej „winiarni” było niemal obowiązkowym punktem podczas wizyt oficjalnych delegacji w Winnym Grodzie. W wytwórni gościli m.in. Jan Kiepura, Lucjan Kydryński, Irena Santor, Bohdan Łazuka i Daniel Olbrychski.

Zielonogórskie przedsiębiorstwo nosiło kilka nazw. W latach 1945-1948 była to Państwowa Wytwórnia Win Musujących, potem funkcjonowało jako Państwowa Lubuska Wytwórnia Win, a w 1973 roku jego nazwę zmieniono na Lubuskie Zakłady Przemysłu Owocowo-Warzywnego w Zielonej Górze.

W 1984 roku zakład pracował w ramach Centralnych Piwnic Win Importowanych. Jednocześnie firma otrzymała nazwę Centralne Piwnice Win Importowanych – Lubuska Wytwórnia Win w Zielonej Górze, Zakład nr 7. W 1990 roku przedsiębiorstwo usamodzielniło się pod nazwą Lubuska Wytwórnia Win w Zielonej Górze. W 1996 roku LWW obchodziła jubileusz 170-lecia, by w 1999 roku podzielić los wielu przedsiębiorstw państwowych, które nie przetrwały transformacji ustrojowej w naszym kraju.

Wystawa będzie czynna do 27 sierpnia br. (PAP)

mmd/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL