Księgi pamiątkowe, etykiety i fotografie będzie można zobaczyć na wystawie poświęconej nieistniejącej już Lubuskiej Wytwórni Win w Zielonej Górze. Otwarcie ekspozycji - w piątek.
Na wystawie znajdą się m.in. księgi pamiątkowe, butelki po winach produkowanych przez wytwórnię, etykiety, zdjęcia ilustrujące dzieje zakładu oraz muzealia prezentowane na stałej ekspozycji poświęconej tradycjom winiarskim Winnego Grodu.
Lubuska Wytwórnia Win powstała w 1945 roku po przejęciu majątku niemieckiej firmy Grempler & Co. Z biegiem lat stała się jednym z największych zakładów w mieście. Początkowo produkowano tam, podobnie jak przed wojną, wino musujące, lecz od 1948 roku zakład przestawił się na produkcję win owocowych. Swój rozkwit zakład przeżywał w latach 70. minionego wieku, kiedy wyroby z Zielonej Góry trafiały do blisko 700 odbiorców w kraju i zagranicą, m.in. do Stanów Zjednoczonych, Japonii, Australii, Francji, Węgier i ZSRR.
Za najlepsze produkty były uważane gronowe wina ziołowe „Monte Verde” oraz „Kora Lubuska”, później przemianowana na „Laur Lubuski”. Zioła do ich zaprawiania pochodziły z Włoch.
Rzeczniczka Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze Alicja Błażyńska przypomniała, że w czasach PRL-u zwiedzanie zielonogórskiej „winiarni” było niemal obowiązkowym punktem podczas wizyt oficjalnych delegacji w Winnym Grodzie. W wytwórni gościli m.in. Jan Kiepura, Lucjan Kydryński, Irena Santor, Bohdan Łazuka i Daniel Olbrychski.
Zielonogórskie przedsiębiorstwo nosiło kilka nazw. W latach 1945-1948 była to Państwowa Wytwórnia Win Musujących, potem funkcjonowało jako Państwowa Lubuska Wytwórnia Win, a w 1973 roku jego nazwę zmieniono na Lubuskie Zakłady Przemysłu Owocowo-Warzywnego w Zielonej Górze.
W 1984 roku zakład pracował w ramach Centralnych Piwnic Win Importowanych. Jednocześnie firma otrzymała nazwę Centralne Piwnice Win Importowanych – Lubuska Wytwórnia Win w Zielonej Górze, Zakład nr 7. W 1990 roku przedsiębiorstwo usamodzielniło się pod nazwą Lubuska Wytwórnia Win w Zielonej Górze. W 1996 roku LWW obchodziła jubileusz 170-lecia, by w 1999 roku podzielić los wielu przedsiębiorstw państwowych, które nie przetrwały transformacji ustrojowej w naszym kraju.
Wystawa będzie czynna do 27 sierpnia br. (PAP)
mmd/ agz/