Naukowcy z hiszpańskiej misji archeologicznej odkryli w południowym Egipcie cztery grobowce członków elity z czasów XVII Dynastii (1650-1550 r. p.n.e.) – informuje serwis internetowy EurekAlert.
Odkrycia dokonał zespół archeologów prowadzący wykopaliska na wzgórzu Dra Abu el-Naga w Luksorze na zachodnim brzegu Nilu, w miejscu położenia cmentarzyska z czasów panowania XVII Dynastii (ok. 1650-1550 r. p.n.e.) w Tebach.
Jeden z odkrytych grobowców należy do mężczyzny o imieniu Intefmose, którego trzy inskrypcje wewnątrz grobowca określają mianem „królewskiego syna”.
Jeden z odkrytych grobowców należy do mężczyzny o imieniu Intefmose, którego trzy inskrypcje wewnątrz grobowca określają mianem „królewskiego syna”.
Zdaniem archeologów, Intefmose mógł być synem Sobekemsafa I, jednego z pierwszych władców XVII Dynastii panującego w latach ok. 1619-1603 p.n.e., o którym niewiele wiadomo naukowcom ze źródeł historycznych.
Do komory grobowej Intefmose prowadzi podziemny korytarz o długości 7 metrów, u którego wylotu zbudowano z suszonych cegieł niewielką kaplicę.
Przez otwór w tylnej ścianie komory grobowej archeolodzy dotarli do kolejnego grobowca, należącego do urzędnika wysokiej rangi o imieniu Ahhotep, pełniącego swoją służbę w mieście Nechen, bardziej znanym pod grecką nazwą Hierakonpolis.
Wśród odkrytych przedmiotów złożonych w tym grobowcu znajdują się trzy malowane gliniane figurki grobowe, tzw. uszebti, z wypisanym imieniem zmarłego.
Archeolodzy odkryli też miejsce pochówku nieznanego chłopca sprzed 3550 lat oraz zestaw figurek uszebti i szczątki płótna z grobu innego chłopca - księcia Ahmose-Sapaira – żyjącego w okresie przełomu panowania XVII i XVIII Dynastii.
Najnowsze odkrycia potwierdzają rolę wzgórza Dra Abu el-Naga w północnej części cmentarzyska w starożytnych Tebach jako miejsca pochówku członków królewskich rodzin w czasach XVII Dynastii i w początkowym okresie XVIII Dynastii (1550-1292 r. p.n.e.) oraz najważniejszych dworzan. (PAP)
jot/ tot/