Polska po 1989 roku

26.07.2016 aktualizacja 30.08.2016

Igrzyska w Rio: okolicznościowe monety Narodowego Banku Polskiego

Złota moneta z okazji IO w Rio de Janeiro. Fot. PAP/R. Guz Złota moneta z okazji IO w Rio de Janeiro. Fot. PAP/R. Guz

We wtorek Narodowy Bank Polski z okazji rozpoczynających się 5 sierpnia w Rio de Janeiro igrzysk wprowadził do obiegu złotą i srebrną monetę okolicznościową z odniesieniem do dwóch dyscyplin - lekkoatletyki (rzut młotem) i kolarstwa górskiego.

Nawiązano także do brazylijskiej fauny i flory oraz układu gwiazd widniejącego na fladze tego kraju. Projektantem kolekcji o nazwie "Polska Reprezentacja Olimpijska Rio de Janeiro 2016" jest Robert Kotowicz.

Monety są w sprzedaży od 26 lipca. Cena srebrnej dziesięciozłotówki wynosi 115 zł, a złotej dwustuzłotówki - 3100 zł. Przygotowano 30 tys. sztuk srebrnych i 2 tys. złotych dostępnych w sklepie internetowym "Kolekcjoner" oraz w oddziałach okręgowych NBP.

Igrzyska po raz pierwszy w historii odbędą się w Ameryce Południowej w dniach od 5 do 21 sierpnia. (PAP)

mar/ kali/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL