Inne

15.09.2013 aktualizacja 18.07.2016

Jesienne prace na festynach w regionalnych skansenach

Tradycyjne jesienne prace polowe i gospodarskie w Podlaskiem, jak kopanie ziemniaków, kiszenie kapusty, tłoczenia oleju, można było zobaczyć w niedzielę podczas festynów w Białostockim Muzeum Wsi oraz Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu.

To ostatnie plenerowe imprezy w tym roku w obu instytucjach. Mimo brzydkiej pogody, w Podlaskiem od rana jest pochmurno, pada przelotny deszcz, w skansenach nie brakowało zwiedzających.

W Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu od kilkunastu lat orgaznizowane są "Wykopki w skansenie". Zwiedzający mogli zobaczyć m.in. tradycyjne wykopki, czyli zbieranie ziemniaków, które kopano za pomocą motyki czy kopaczki konnej. Odbyły się też pokazy szatkowania i kiszenia kapusty, darcia pierza, wyrabianie masła.

Można było też spróbować tradycyjnych dań przygotowanych na bazie ziemniaków, jak babka ziemniaczana, kiszka, czy placki ziemniaczane. Atrakcją były także podpłomyki wypiekane w plenerowym piecu chlebowym.

Jak powiedział PAP Stanisław Kryński z Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu, takie imprezy mają charakter przede wszystkim edukacyjny. "Poznając, chronimy to, co piękne, smaczne, choć zapomniane godne przypomnienia i utrwalenia" - dodał.

Natomiast Białostockie Muzeum Wsi w Jurowcach koło Białegostoku od lat organizuje festyn etnograficzny "Podlaskie ziołami pachnące".

Głównymi atrakcjami były pokazy jesiennych prac polowych i gospodarskich, jak kiszenie kapusty, tłoczenie oleju lnianego w drewnianej prasie. Zainteresowani mogli też prześledzić cały cykl produkcji leśnej bimbrowni.

Na stoiskach rozstawionych na terenie skansenu można było kupić zioła, miody, chleby czy regionalne wędliny. Swoje wyroby prezentowali też twórcy ludowego rękodzieła.

Zwiedzający mogli posłuchać występów zespołów folklorystycznych z regionu. Jak powiedział PAP kierownik skansenu Artut Gaweł na scenie zaprezentowało się blisko 40 zespołów. Dodał, że ich występy były jednocześnie regionalnymi eliminacjami do znaczącego w środowisku Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą.(PAP)

swi/ mow/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL