Sport w PRL

23.08.2019

Kolejne tablice w Alei Olimpijczyków w Szelmencie

Osiem pamiątkowych płyt poświęconych polskim i zagranicznym olimpijczykom i mistrzom świata odsłonięto w piątek w Wojewódzkim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Szelmencie k. Suwałk (Podlaskie). W ośrodku od dwóch lat istnieje Aleja Olimpijczyków.

Aleja Olimpijczyków znajduje się w Szelmencie, który powstał w 2008 roku. Znajduje się tam ośrodek sportów narciarskich. Kilka lat temu jego oferta została rozszerzona o najdłuższy w Polsce wyciąg nart wodnych.

W alei było dotąd 17 kamiennych płyt z nazwiskami słynnych polskich sportowców. W piątek zostało odsłoniętych kolejnych osiem. Są one poświęcone: Andrzejowi Supronowi – mistrzowi świata i wicemistrzowi olimpijskiemu w zapasach, Zbigniewowi Bródce - mistrzowi olimpijskiemu w łyżwiarstwie szybkim, Władysławowi Kozakiewiczowi – mistrzowi olimpijskiemu w skoku o tyczce, Lesławowi Ćmikiewiczowi – mistrzowi olimpijskiemu w piłce nożnej, Edycie Dzieniszewskiej-Kierkla – wielokrotnej mistrzyni świata w kajakarstwie, Helenie Pilejczyk za 3. miejsce na igrzyskach olimpijskich w łyżwiarstwie szybkim, Luizie Złotkowskiej - wicemistrzyni olimpijskiej w łyżwiarstwie szybkim oraz Szwajcarowi Walterowi Steinerowi – wicemistrzowi olimpijskiemu w skokach narciarskich.

Rok temu swoje miejsce w alei uzyskali: Irena Szewińska, Grzegorz Lato, Zygmunt Anczok, Marian Kasprzyk, Jerzy Rybicki, Jacek Wszoła, Wojciech Nowicki, Marek Twardowski i Adam Wysocki.

Dyrektor WOSiR Szelment Paweł Żuk powiedział, że ośrodek co roku upamiętnia osoby, które dla polskiego sportu są ważne i znaczące.

Dwa lata temu temu tablice poświęcone zostały: Stanisławowi Marusarzowi, Franciszkowi Gąsienicy Groniowi, Kamilowi Stochowi, Józefowi Łuszczkowi, Wojciechowi Fortunie, Marianowi Sypniewskiemu, Adamowi Krzesińskiemu oraz Piotrowi Markiewiczowi.

Teraz w Szelmencie jest 25 tablic. Na każdej z nich wyryta jest gwiazda, a wewnątrz znajduje się nazwisko sportowca i jego osiągnięcie sportowe. (PAP)

autor: Jacek Buraczewski

bur/ krys/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL