Średniowiecze

13.05.2017 aktualizacja 15.05.2017

Konkurs plastyczny "Piastowskie pary" rozstrzygnięty

Prace nadesłane na konkurs "Piastowskie pary", zorganizowany przez MHP. Prace nadesłane na konkurs "Piastowskie pary", zorganizowany przez MHP.

Prawie trzy i pół tysiąca prac wpłynęło na konkurs plastyczny zorganizowany przez Muzeum Historii Polski. W konkursie wzięła udział młodzież z całej Polski. Uczniowie najchętniej przedstawiali pierwszą znaną parę w historii Polski: Mieszka i Dobrawę.

Nagrody i wyróżnienia w konkursie „Piastowskie pary” zostały przyznane w dwóch kategoriach wiekowych: klasy I-III i klasy IV-VI. Jury przyznało 10 nagród i 23 wyróżnienia.

Konkurs był skierowany do uczniów szkół podstawowych, a jego przedmiotem było wykonanie portretu wybranej pary małżeńskiej z dynastii Piastów. Technika wykonania prac była dowolna. Przy ocenie i wyborze prac brano pod uwagę m.in pomysłowość autora, oryginalność wizerunku i walory estetyczne.

Nie są znane prawdziwe wizerunki najdawniejszych historycznych władców Polski, nie zachowały się żadne współczesne im portrety. Można odwoływać się do przekazów kronikarzy, ale oni również często czerpali wiedzę z legend i opowieści. Na kartach podręczników występują królowie i władcy, ale rzadko pojawiają się piastowskie żony. Wśród piastowskich małżonek znajdowały się m.in. słowiańskie księżniczki i nie­mieckie margrabianki. Niektóre z nich miały wpływ na decyzje swoich mężów, niektóre są bohaterkami pięknych legend, a są też takie, które zostały zapomniane i nie znamy nawet ich imion. Dlatego Muzeum chce przywrócić pamięć o piastowskich małżonkach m.in. poprzez organizację konkursu.

Dużym zainteresowaniem cieszył się, również przeprowadzony w minionym roku przez Muzeum Historii Polski konkurs plastyczny pod tytułem „Królewskie pary”, w którym dzieci przygotowywały wizerunek ślubny wybranego króla z dynastii Jagiellonów lub króla elekcyjnego wraz z poślubioną królewną pochodzącą z obcego dworu.

Zwycięskie prace można zobaczyć na stronie: http://muzhp.pl/pl/c/1840/konkurs-plastyczny-piastowskie-pary-rozstrzygniety.

Źródło: MHP

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL