Prawie trzy i pół tysiąca prac wpłynęło na konkurs plastyczny zorganizowany przez Muzeum Historii Polski. W konkursie wzięła udział młodzież z całej Polski. Uczniowie najchętniej przedstawiali pierwszą znaną parę w historii Polski: Mieszka i Dobrawę.
Nagrody i wyróżnienia w konkursie „Piastowskie pary” zostały przyznane w dwóch kategoriach wiekowych: klasy I-III i klasy IV-VI. Jury przyznało 10 nagród i 23 wyróżnienia.
Konkurs był skierowany do uczniów szkół podstawowych, a jego przedmiotem było wykonanie portretu wybranej pary małżeńskiej z dynastii Piastów. Technika wykonania prac była dowolna. Przy ocenie i wyborze prac brano pod uwagę m.in pomysłowość autora, oryginalność wizerunku i walory estetyczne.
Nie są znane prawdziwe wizerunki najdawniejszych historycznych władców Polski, nie zachowały się żadne współczesne im portrety. Można odwoływać się do przekazów kronikarzy, ale oni również często czerpali wiedzę z legend i opowieści. Na kartach podręczników występują królowie i władcy, ale rzadko pojawiają się piastowskie żony. Wśród piastowskich małżonek znajdowały się m.in. słowiańskie księżniczki i niemieckie margrabianki. Niektóre z nich miały wpływ na decyzje swoich mężów, niektóre są bohaterkami pięknych legend, a są też takie, które zostały zapomniane i nie znamy nawet ich imion. Dlatego Muzeum chce przywrócić pamięć o piastowskich małżonkach m.in. poprzez organizację konkursu.
Dużym zainteresowaniem cieszył się, również przeprowadzony w minionym roku przez Muzeum Historii Polski konkurs plastyczny pod tytułem „Królewskie pary”, w którym dzieci przygotowywały wizerunek ślubny wybranego króla z dynastii Jagiellonów lub króla elekcyjnego wraz z poślubioną królewną pochodzącą z obcego dworu.
Zwycięskie prace można zobaczyć na stronie: http://muzhp.pl/pl/c/1840/konkurs-plastyczny-piastowskie-pary-rozstrzygniety.
Źródło: MHP