Lata 1957-1967

20.09.2017

Laboratorium Kryminalistyczne Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie ma 60 lat

Eksperci Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Krakowie 4.01.2010 r. badali mikroślady na odzyskanym napisie "Arbeit macht frei" z dawnego niemieckiego obozu zagłady KL Auschwitz. Fot. PAP/J. Bednarczyk Eksperci Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Krakowie 4.01.2010 r. badali mikroślady na odzyskanym napisie "Arbeit macht frei" z dawnego niemieckiego obozu zagłady KL Auschwitz. Fot. PAP/J. Bednarczyk

Zabójstwa kantorowców, fałszerstwa pieniędzy dokonywane przez Zdzisława N. „Matejkę”, kradzież napisu Arbeit Macht Frei – to niektóre ze spraw, jakimi zajmowali się eksperci z Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. Laboratorium obchodzi 60-lecie.

Podczas trzydniowej Międzynarodowej Konferencji "Kryminalistyka – Nauka, Nowoczesne Technologie", która w środę rozpoczyna się w Krakowie, specjaliści będą mówić m.in. o najnowszych metodach wykrywania fałszerstw dokumentów, badaniach związków psychoaktywnych, zwalczaniu cyberprzestępczości i sposobach inteligentnego zbierania dowodów.

W krakowskim laboratorium - drugim co do wielkości w Polsce i jednym z najnowocześniejszych w kraju – pracuje 79 osób i powstaje ok. 13 tys. ekspertyz rocznie.

"45 zatrudnionych w laboratorium osób to eksperci w różnych dziedzinach badań kryminalistycznych, takich jak: daktyloskopia, traseologia, chemia, mikroślady, genetyka, mechanoskopia, broń i balistyka, osmologia, badania dokumentów, portret pamięciowy, badania audiowizualne i komputerowe" - powiedziała PAP naczelnik krakowskiego laboratorium mł. insp. Lidia Puchacz.

Jak podkreśliła, poza sprawami szeroko komentowanymi w mediach, pracownicy laboratorium zajmują się sprawami, które nie wywołują zainteresowania, ale które mają "znaczący wpływ na życie tysięcy ofiar przestępstw". "Wykonujemy badania śladów zabezpieczonych w miejscach różnych zdarzeń kryminalnych, poczynając od przysłowiowego +włamania do altanki ogrodowej+, a kończąc na okrutnych zbrodniach. Dla nas każde zdarzenie jest jednakowo ważne, za każdym z nich bowiem kryje się krzywda ludzka" - mówiła Puchacz.

Jedną ze spraw, którą zajmowano się w ostatnich latach w laboratorium Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, były fałszerstwa dokonywane przez zatrzymanego ponownie Zdzisława N. ps. "Matejko". "To nasi eksperci, badając papiery wartościowe, przyczynili się do rozwikłania tej sprawy" – mówiła naczelnik. Zadaniem ekspertów było powiązanie znalezionych przedmiotów i narzędzi z ujawnionymi banknotami, czyli udowodnienie, czy to, co zabezpieczono w miejscu zamieszkania fałszerza, posłużyło do wykonania falsyfikatów.

W 2009 r. w laboratorium badany był po odzyskaniu napis Arbeit Macht Frei, skradziony z byłego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. "To moi ludzie przyczynili się do udowodnienia zatrzymanym, że to oni ukradli i zniszczyli napis. Mało tego, potrafili dowieść konkretnie, co który z nich robił. Koleżanki zajmujące się mikrośladami na kolanach badały napis i porównywały próbki z drobinami znalezionymi na odzieży sprawców. To była mrówcza praca" – podkreśliła Lidia Puchacz.

Laboratorium dysponuje nowoczesnym sprzętem. W 2016 r. otwarto w nim pracownię wizualizacji śladów daktyloskopijnych wyposażoną w komorę cyjanoakrylowa, która umożliwia wykrycie śladów niewidocznych przy użyciu innych technik. "Takiego sprzętu nie ma w żadnym innym miejscu w kraju" – mówiła naczelnik.

Krakowskie laboratorium wykonuje badania samodzielnie, ale ściśle współpracuje z Instytutem Ekspertyz Sądowych i Zakładem Medycyny Sądowej UJ oraz z ośrodkami naukowymi zajmującymi się kryminalistyką. Jeśli chodzi o najnowocześniejsze technologie, partnerem jest AGH.

Małgorzata Wosion-Czoba (PAP)

wos/ hp/ akw/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL