Siedem wieków historii Lublina jest wspaniałym przykładem tego, jak patriotyzm lokalny może harmonizować z patriotyzmem w wymiarze narodowym - napisał prezydent Andrzej Duda w liście z okazji 700. rocznicy nadania Lublinowi praw miejskich.
"Z okazji 700. rocznicy lokacji Lublina, jednego z najważniejszych i najpiękniejszych polskich miast, proszę Państwa o przyjęcie uroczystych gratulacji. Przekazuję Państwu serdeczne życzenia pomyślności oraz satysfakcji z wszechstronnego rozwoju tego wyjątkowego miasta" - podkreślił Andrzej Duda w liście do uczestników uroczystej sesji Rady Miasta Lublin, zamieszczonym we wtorek na stronie internetowej prezydenta.
Prezydent zaznaczył, że jubileusz 700-lecia praw miejskich Lublina to wydarzenie ważne w skali całego kraju. "Ta szczególna cezura przypomina, że niewiele jest miejscowości, których dzieje splatają się z historią naszej Ojczyzny tak ściśle i w tak wielu aspektach. +Miasto to godne być Boga mieszkaniemi królów siedzibą, // Ludne, bogate, znacznych już mężów wydało, // Wiele zdziałało w pokoju, sławne zawarło przymierza+ - pisał Sebastian Klonowic, szesnastowieczny poeta, a przy tym rajca i burmistrz grodu nad Bystrzycą. Osadę z VI wieku, w której stanął później jeden z najstarszych kościołów na ziemiach polskich, lokował na prawie magdeburskim król Władysław Łokietek. Od tamtego czasu Lublin jest stale obecny na głównej scenie dziejów naszej Ojczyzny" - napisał Andrzej Duda.
Wśród wydarzeń bogatej historii Lublina, a jednocześnie całej Polski, wymienił wybór Władysława Jagiełły na króla Polski i zawarcie unii polsko-litewskiej, hołd lenny Albrechta Hohenzollerna wobec Zygmunta III Augusta, walki ze Szwedami i Kozaczyzną, zagarnięcie przez Austrię, a następnie Rosję. Zaliczył do nich także utworzenie Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej Ignacego Daszyńskiego oraz Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w 1918 r., "Wrzesień 1939 roku oraz tragedię uwięzionych w obozie koncentracyjnym na Majdanku, bohaterski opór przeciwko niemieckim najeźdźcom, rządy niesławnego PKWN", a także życie i dzieło związanych z miastem prymasa Stefana Wyszyńskiego i św. Jana Pawła II czy wreszcie Lubelski Lipiec 1980 r.
"Lublin, od początku korzystający ze swojego położenia na szlakach łączących wschód i zachód Europy, odegrał znaczącą rolę w rozwoju cywilizacyjnym Polski. Najpierw jako ośrodek handlu i wytwórczości oraz miejsce słynnych jarmarków lubelskich, w wiekach późniejszych – a szczególnie w II Rzeczypospolitej – stając się jednym z istotniejszych centrów przemysłu, nauki, kultury i sztuki. Dzisiaj miasto to kojarzy się nie tylko z bogatą historią. Lublin to przede wszystkim atrakcyjne miejsce zamieszkania, edukacji, pracy, inwestowania i rozwoju przedsiębiorczości, miasto śmiało podejmujące nowe wyzwania" - zauważył Andrzej Duda.
Podkreślił, że kiedy myślimy o Ojczyźnie, pamięć podsuwa nam obrazy różnych miejsc. "Zwykle jednak najbliższy naszym sercom jest obraz rodzinnej miejscowości – jej krajobraz oraz pamięć o ludziach, wśród których dorastaliśmy. Siedem wieków historii Lublina jest wspaniałym przykładem tego, jak patriotyzm lokalny może harmonizować z patriotyzmem w wymiarze narodowym. Mieszkańcy od pokoleń troszczą się o swoje miasto, o to, aby ich indywidualne osiągnięcia współtworzyły jego sukces, jego pomyślność i stabilny rozwój. Cieszę się, że Lublin XXI w. wciąż się rozrasta, pięknieje, bogaci w wymiarze materialnym, intelektualnym i duchowym. Życzę, aby kolejne, szacowne jubileusze przyniosły mieszkańcom Lublina wiele nowych powodów do radości i dumy" - dodał prezydent. (PAP)
akn/ itm/