Epoka nowożytna

21.11.2012 aktualizacja 18.07.2016

Muzeum Warmii i Mazur utworzy wirtualną bazę eksponatów

Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie utworzy wirtualną bazę swoich eksponatów. Powstanie specjalna strona internetowa wirtualnego muzeum, na której będzie można obejrzeć zabytki w tym także unikatowe, niepokazywane na co dzień zwiedzającym.

Jak poinformowała PAP w środę Anna Podolak z Muzeum Warmii i Mazur do 2013 roku zapisanych cyfrowo zostanie 3 proc. zabytków znajdujących się w zbiorach a do 2015 rok 8 proc. eksponatów.

"Poprzez digitalizację eksponaty zyskają zabezpieczenie i dokumentację a gdy zostaną umieszczone w wirtualnej bazie na stronie muzeum będą one powszechnie dostępne"- podkreśliła.

Wśród opracowanych cyfrowo eksponatów znajdują się takie, które mają charakter unikatowy np. zbiór XVII-wiecznego portretów holenderskich, rzeźby średniowiecznej i nowożytnej z terenów Warmii, Prus Królewskich i Książęcych, malarstwa XIX i XX wieku, rzemiosła artystycznego od XIV do XX wieku.

Wirtualne Muzeum Warmii i Mazur ma już zarezerwowaną domenę a obecnie trwa konkurs na opracowanie szaty graficznej strony interentowej.

Wśród opracowanych cyfrowo eksponatów znajdują się takie, które mają charakter unikatowy np. zbiór XVII-wiecznego portretów holenderskich, rzeźby średniowiecznej i nowożytnej z terenów Warmii, Prus Królewskich i Książęcych, malarstwa XIX i XX wieku, rzemiosła artystycznego od XIV do XX wieku.

Anna Podolak wyjaśniła, że na stronie internetowej umieszczona ma być wyszukiwarka, która będzie pomocna do utworzenia przez internautów "własnych kolekcji eksponatów". Internauci będą mogli znaleźć zabytki z takich dziedzin jak m.in. malarstwo, rzeźba, meble, przedmioty codziennego użytku, archeologia, ceramika, broń, sztuka współczesna, pocztówki, odznaczenia czy numizmatyka.

W pierwszej kolejności dokumentowane cyfrowo będą eksponaty w złym stanie i te, które nie mają muzealnej dokumentacji. Eksponaty będą fotografowane zarówno w specjalnej pracowni w muzeum oraz poza muzeum - w Bibliotece Uniwersytetu Warmińsko - Mazurskiego w Olsztynie.

Do biblioteki uczelnianej trafią zabytki papierowe, takie jak edykty czy patenty, natomiast w muzealnej pracowni opracowane zostaną zabytki przestrzenne i dużych rozmiarów a także te, które ze względu na swoją wartość muzealną i zły stan zachowania nie mogą znajdować się poza muzeum. Chodzi o obrazy, rzeźby czy meble.

Jak dodała Anna Podolak muzeum kupi nowoczesny sprzęt fotograficzny, tak by zapewnić sprawną dokumentację zbiorów. Chodzi o to, by sprzętem można było fotografować eksponaty, które znajdują się w magazynach w trudno dostępnych miejscach i w terenie, bo muzeum ma siedem oddziałów oraz magazyny w całym regionie m.in. w Lidzbarku Warmińskim czy Morągu. Muzeum kupi także m.in. programy komputerowe do obróbki graficznej zdjęć czy serwer danych, który będzie służył do archiwizacji danych.

Utworzenie Wirtualnego Muzeum Warmii i Mazur kosztuje 195 tys. zł. Samorządowa placówka dostała na to z budżetu województwa warmińsko-mazurskiego 52 tys. zł, finansowy wkład własny muzeum wynosi 40 tys. zł. Projekt dofinansowano także w wysokości 103 tys. zł ze środków Programu Wieloletniego Kultura+.(PAP)

ali/ abe/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL