Inne

11.08.2018

Na Zamku Książ w Wałbrzychu rusza Festiwal Tajemnic

Dolnośląski Festiwal Tajemnic 2018 Dolnośląski Festiwal Tajemnic 2018

Rekonstrukcje historyczne, wykłady o historii i tajemnicach zamków i pałaców, warsztaty antropologiczne oraz pokazy mody historycznej - to niektóre z punktów programu Dolnośląskiego Festiwalu Tajemnic, rozpoczynającego się w sobotę na Zamku Książ.

To już szósta edycja festiwalu, poświęconego w głównej mierze niewyjaśnionym często do dziś fragmentom historii Dolnego Śląska, a w szczególności okresowi II wojny światowej.

Tegoroczny Dolnośląski Festiwal Tajemnic odbywa się pod hasłem "Sto tajemnic na stulecie" i połączy tematykę z kilku epok – powiedziała PAP pomysłodawczyni i organizatorka festiwalu Joanna Lamparska.

Zaplanowano blisko dwadzieścia spotkań z badaczami i archeologami, podczas których Tomasz Bonek, podróżnik i dziennikarz opowie o kradzieżach w klasztorze w Lubiążu, prof. Grzegorz Nowik przybliży historię polskiej kryptologii, a badania kompleksu Riese w Górach Swoich przedstawi dr Katarzyna Pawlak-Weiss. Organizatorka festiwalu opowie natomiast o dziejach kolekcji zagrabionych przez nazistów i wywiezionych do dolnośląskich pałaców, a badacze z Zamku Książ zdradzą tajemnice zamkowych podziemi.

Odbędą się również spotkania z dzisiejszymi właścicielami zamków m.in. zamku w Międzylesiu, pałacu w Maciejowcu i Wieży Książęcej w Siedlęcinie oraz dworu Sary, którzy opowiedzą o tym, jak dzisiaj wygląda życie na zamku lub w pałacu.

Podczas festiwalu będzie można także zobaczyć wystawę poświęconą niemieckiemu architektowi Bobo Ebhardowi, który przebudował m.in. zamek Czocha koło Leśnej i zamek Grodziec koło Złotoryi.

"Jednym z głównych tematów festiwalu będą wydarzenia, jakie towarzyszyły powstaniu Legionów Polskich i odzyskaniu przez Rzeczpospolitą niepodległości. Im poświęcona zostanie wystawa +Legiony Polskie 1914-1918. Droga do niepodległości+, po której oprowadzać będą znawcy tematu" – powiedziała Lamparska.

Odwiedzający będą mogli zobaczyć także widowisko historyczne nawiązujące do bitwy, jaką Wojsko Polskie stoczyło 13 września 1939 roku pod Jaworowem. W pokazie wezmą udział pojazdy bojowe z epoki oraz oryginalna broń artyleryjska.

Zaplanowano również pokazy mody historycznej, warsztaty z rozpoznawania płci i wieku na podstawie wyglądu kości oraz gry i zabawy dla dzieci m.in.: malowanie tarcz, gry rycerskie oraz grę terenową.

W sobotę w ramach festiwalu planowana jest także kolacja degustacyjna w dawnej kuchni Hochbergów oraz nocne zwiedzania zamku Książ. Festiwal zakończy się w niedzielę. (PAP)

autor: Agata Tomczyńska

ato/ pś/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL