Europa i świat po 1989 roku

14.04.2019

Najważniejsze trofeum norweskiego futbolu zaginęło bez śladu

Działacze międzynarodowej federacji piłkarskiej FIFA, przebywający w ten weekend w Oslo, ze zdziwieniem przyjęli wiadomość, że puchar zdobyty przez Norwegię za mistrzostwo świata w piłce nożnej kobiet w 1995 roku, który miał być im uroczyście zaprezentowany, zaginął bez śladu.

Kobiecy mundial w 1995 roku rozgrywany był w Szwecji. Norweżki pokonały w finale Niemki 2:0 i triumfalnie przywiozły puchar FIFA do Oslo. Jest to jedyne międzynarodowe osiągniecie Norwegii w powojennej historii futbolu.

W piątek działacze FIFA przywieźli na czas weekendu do Oslo puchar tegorocznych MŚ, które rozegrane zostaną we Francji w dniach 7 czerwca - 7 lipca. Jest on prezentowany kolejno w każdym z 24 krajów uczestników.

Działacze norweskiej federacji piłkarskiej NFF chcieli pokazać przedstawicielom FIFA swoje zdobyte przed 24 laty trofeum, lecz okazało się, że nie mogą go znaleźć.

„Przeszukaliśmy dokładnie wszystkie magazyny NFF, lecz pucharu nie ma. Jest to skandal i możemy mieć tylko nadzieję, że znajduje się gdzieś w naszych lokalach, a nie w prywatnym mieszkaniu” - powiedziała Lise Klaveness, była reprezentantka kraju, a od jesieni dyrektor sportowy w NFF.

„Mam nadzieję, że go jednak odnajdziecie, ponieważ sytuacja jest nieco niepoważna. Jest to w końcu bardzo ważna nagroda” - powiedziała dyrektor turniejów kobiecych w FIFA Sara Booth.

Obecna podczas prezentacji pucharu FIFA 2019 norweska piłkarka Guru Reiten dodała, że jest to skandal, który po raz kolejny pokazuje jak traktowany jest futbol kobiecy. "Zgubienie takiej nagrody w męskiej piłce nożnej nie jest raczej możliwe. Teraz pozostaje nam tylko zdobyć ten puchar po raz drugi” - powiedziała.

Zbigniew Kuczyński (PAP)

kucz/ co/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL