Zakończono rewitalizację zabytkowego parku podworskiego w Bludziach, w którym zachował się 300-letni dąb "Dworzanin". Cenny starodrzew ma stać się jedną z głównych atrakcji turystycznych Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej.
O udostępnieniu turystom zrewitalizowanej części dawnego zespołu dworsko-parkowego we wsi Bludzie Małe na Mazurach Garbatych poinformował PAP w środę dyrektor Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej Jaromir Krajewski. Jak ocenił, udało się przywrócić temu miejscu pierwotny wygląd.
Wycięto krzewy zarastające park i wyeksponowano cenny starodrzew, w tym dwa pomniki przyrody - dębową aleję i dąb szypułkowy "Dworzanin" o średnicy pnia ponad 4 m. Drzewa poddano specjalistycznym zabiegom pielęgnacyjnym, posadzono ponad 3,6 tys. roślin charakterystycznych dla XIX-wiecznych parków. Odtworzono osie widokowe i przebieg dawnych alejek. Zbudowano drewniane schody i kamienne ławki. Wytyczono ścieżkę dendrologiczną opisującą 14 rosnących tu gatunków drzew. Powstał też plac zabaw dla dzieci, parking i stojaki na rowery.
Założony przed 1879 r. majątek składał się z drewnianego dworu, parku i budynków folwarcznych. Po wojnie został rozparcelowany, a dwór użytkowany przez PGR podupadł i został rozebrany. Nie zachował się też cmentarz rodowy dawnych właścicieli majątku. Parkowe wzgórze ze względu na walory przyrodnicze i krajobrazowe wpisano w 1987 r. do rejestru zabytków.
Dyrekcja Parku Krajobrazowego liczy, że dzięki rewitalizacji będzie to miejsce równie popularne wśród turystów, jak pobliskie wiadukty kolejowe w Stańczykach.
Prace sfinansowano z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Na projekt "ochrony cennych zasobów przyrodniczych na terenie parków krajobrazowych przed nadmierną i niekontrolowaną presją turystów" przeznaczono ponad 2,8 mln zł. Uczestniczyło w nim osiem parków krajobrazowych. Wytyczenie nowych ścieżek przyrodniczych i rozbudowa tzw. małej infrastruktury turystycznej ma ograniczyć zwiedzanie jedynie do wyznaczonych miejsc.
Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej położony jest między Gołdapią a Żytkiejmami, w północno-wschodniej części woj. warmińsko-mazurskiego, przy granicy z obwodem kaliningradzkim. Zajmuje powierzchnię ponad 14,5 tys. ha.(PAP)
mbo/ dym/