Inne

28.08.2012 aktualizacja 18.07.2016

Odkopano narzędzia krzemienne i ceramikę łużycką

Narzędzia krzemienne, fragmenty ceramiki łużyckiej odkryto podczas sondażowych wykopalisk archeologicznych w Parku Sieleckim w Sosnowcu. Natrafiono także na splądrowane, prawdopodobnie w XIX wieku, pochówki datowane na lata 750-400 p.n.e.

Większość odkrytych przedmiotów związanych jest z kulturą łużycką oraz wczesnym średniowieczem. "Odkopaliśmy sporo zabytków krzemiennych, w tym narzędzia a wśród nich krzemienny drapacz, który mógł pełnić funkcję noża wykorzystywanego między innymi do przecinania skóry zwierzęcej" - powiedziała PAP archeolog z Muzeum w Sosnowcu Katarzyna Sobota-Liwoch, która kierowała wykopaliskami.

Na kilku odkrytych w trakcie prac archeologicznych stanowiskach znaleziono także mocno skorodowane narzędzia żelazne oraz wczesnośredniowieczną ceramikę datowaną na XII-XIII wiek. "To typowa ceramika zdobiona na przykład linią falistą, bądź wzorami nanoszonymi paznokciami lub radełkiem. Znaleźliśmy także odkrywaną często na terenie zagłębia dąbrowskiego ceramikę z zielono oliwkową polewą związaną z wczesnośredniowiecznym hutnictwem ołowiu i srebra" - dodała Sobota-Liwoch.

Jednym z celów zakończonych wykopalisk było odnalezienie pozostałości po cmentarzysku łużyckim, o którym donosiły XIX-wieczne gazety. "Mamy 95 proc. pewności, że trafiliśmy na takie miejsce. Jest jednak splądrowane, w wielu miejscach widać wykopy i usypiska fragmentów ceramiki łużyckiej, które dziewiętnastowieczni poszukiwacze rozbijali szukając w nich złota" - dodała.

Wykopaliska przeprowadzono w Parku Sieleckim położnym w centrum Sosnowca.

Kolejna eksploracja tego miejsca rozpocznie się za rok.(PAP)

ktp/ ls/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL