Sport w PRL

29.06.2012 aktualizacja 18.07.2016

Odsłonięto pamiątkową tablicę na domu, w którym mieszkał Górski

Tablica poświęcona Kazimierzowi Górskiemu. Fot. PAP/G. Jakubowski Tablica poświęcona Kazimierzowi Górskiemu. Fot. PAP/G. Jakubowski

W obecności prezydenta FIFA Josepha Blattera odsłonięta została pamiątkowa tablica na domu przy ulicy Madalińskiego 49/51 w Warszawie, upamiętniająca jego nasłynniejszego mieszkańca - jednego z najlepszych polskich trenerów w historii, Kazimierza Górskiego.

"Miałem okazję wielokrotnie spotykać się z Kazimierzem Górskim. A dziś jest dla mnie ogromnym zaszczytem i honorem uczestniczyć, jako prezydent federacji zrzeszającej 208 narodowych związków piłkarskich, w odsłonięciu tablicy ku jego czci. Widnieje na niej słowo - trener. On był nie tylko trenerem, twórcą wspaniałych sukcesów na igrzyskach olimpijskich w 1972 i 1976 roku i mistrzostwach świata w 1974, był także humanistą w świecie futbolu. Miał rzadki dar łączenia ludzi swoją siłą woli" - powiedział prezydent FIFA Joseph Blatter.

Grzegorz Lato: "Brakuje nam przemyśleń tego wielkiego i skromnego człowieka. Tacy ludzie nie rodzą się na kamieniu".

Zasługi trenera podkreślał jego były podopieczny, członek drużyny Orły Górskiego, Lesław Ćmikiewicz. "Był wielkim autorytetem. Jesteśmy mu wdzięczni za jego dokonania. Brakuje nam takiego człowieka, który przywróciłby blask polskiej piłce, dawał nadzieję" - powiedział.

"Brakuje nam przemyśleń tego wielkiego i skromnego człowieka. Tacy ludzie nie rodzą się na kamieniu" - dodał prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Grzegorz Lato.

Tablicę z płaskorzeźbą wykonaną na podstawie zdjęcia syna Kazimierza Górskiego, Dariusza ufundowały władze dzielnicy Mokotów. Widnieje na niej napis: "W tym domu mieszkał w latach 1973-2006 Kazimierz Górski 1921-2006 legendarny trener, twórca niepowtarzalnej epoki w dziejach piłkarstwa polskiego, skromny człowiek, lwowiak".

Z inicjatywą umieszczenia tablicy wystąpił przyjaciel Kazimierza Górskiego Józef Baryła.

W uroczystości odsłonięcia tablicy uczestniczyła wnuczka Kazimierza Górskiego Berenika. Nie było natomiast syna Dariusza.

"Obiecałem długo wcześniej mieszkańcom Dobrcza w województwie kujawsko-pomorskim, a zwłaszcza tamtejszej młodzieży, że właśnie w piątek wezmę udział w poświęceniu sztandaru dla miejscowego zespołu szkół noszących imię mojego ojca. Nie mogłem ich zawieść" - powiedział PAP Dariusz Górski.

Kazimierz Górski był w latach 1970-1976 selekcjonerem piłkarskiej reprezentacji Polski, z którą zdobył złoty medal igrzysk olimpijskich w Monachium w 1972 r. oraz srebrny cztery lata później w Montrealu. W mistrzostwach świata w Niemczech w 1974 r. jego podopieczni zajęli trzecie miejsce. Po zakończeniu pracy z drużyną narodową był trenerem kilku klubów greckich, m.in. Panathinaikosu Ateny. W latach 1991-1995 sprawował funkcję prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej. W plebiscycie "Piłki Nożnej" uznany został za najlepszego polskiego trenera w XX wieku.(PAP)

jej/ co/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL