Inne

06.11.2018

Okolicznościowa mapa na 100-lecie niepodległości - z błędami

 Piramida z początku XIX wieku - grobowiec rodziny von Farenheit. Fot. M. Kaczńska Piramida z początku XIX wieku - grobowiec rodziny von Farenheit. Fot. M. Kaczńska

Samorząd woj. warmińsko-mazurskiego wydał okolicznościową mapę upamiętniającą 20-lecie powstania województwa i 100-lecie odzyskania niepodległości. Mapa zawiera szereg błędów - m.in. słynna piramida w Rapie została umieszczona na niej w powiecie piskim.

Okolicznościowa mapa jest okazała: ma ponad metr szerokości, jest zawieszona na ozdobnym sznurku, w oprawie ma drewniane drążki; każdy egzemplarz jest zapakowany w ozdobne pudełko z herbem województwa. Mapa, która upamiętnia 20-lecie samorządu województwa (z tego powodu są na niej umieszczone zdjęcia wszystkich marszałków), promuje też 100-lecie niepodległości Polski. Dlatego oprócz konturu województwa zawiera w otoku "okienka" z najważniejszymi dla regionu wydarzeniami (np. inscenizacja bitwy pod Grunwaldem), miejscami i postaciami.

Pracownicy urzędów i instytucji, do których trafiła mapa dopatrzyli się na niej rażących błędów. Mazurski poeta Michał Kajka na mapie został sportretowany zdjęciem reportera i pisarza Melchiora Wańkowicza, a jedna z najbardziej znanych budowli na Mazurach, piramida w Rapie pod Baniami Mazurskimi w powiecie gołdapskim, została umiejscowiona na wydawnictwie w powiecie piskim (ok. 100 km dalej - PAP); ksiądz Barczewski - wedle informacji zamieszczonych na mapie - urodził się w 1856 roku, a zmarł w 19280 roku. W wielu miejscach brakuje też spacji czy myślników.

"Pomysł, by okolicznościową mapą upamiętnić dwie ważne rocznice jest dobry, ale takich błędów i w takiej ilości nie powinno na niej być" - napisał w internecie jeden z regionalistów, do którego trafiła mapa.

Błędy wychwycili też lokalni wydawcy i edytorzy, którzy zgłosili je urzędowi. "To szczyt niechlujstwa. Te mapy powinny być ozdobą szkół, bibliotek czy muzeów, a wstyd je powiesić z obawy, by nikt się w nie nie wczytywał" - powiedział PAP jeden z regionalnych wydawców.

Jak ustaliła PAP, okolicznościowa mapa trafiła m.in. do kilku muzeów i instytucji podległych samorządowi województwa; jeden egzemplarz w ubiegłym tygodniu wisiał w biurach Gabinetu Marszałka.

Jak poinformowało PAP biuro prasowe marszałka woj. warmińsko-mazurskiego, w sumie wykonano 200 egzemplarzy okolicznościowej mapy. "Mapa była wykonywana na zlecenie Gabinetu Marszałka, dlatego też przekazano do Gabinetu 175 sztuk mapy, natomiast 25 sztuk zostało do wykorzystania na potrzeby Departamentu Koordynacji Promocji" - napisano w informacji dla PAP, ale nie wskazano konkretnych miejsc, do których mapa trafiła.

Na pytania PAP dotyczące tego, czy urząd zatwierdzał przed drukiem mapę, weryfikował umieszczone na niej treści odpisano: "wszystkie propozycje związane z wykonaniem mapy były przekazywane i zatwierdzane przez Gabinet Marszałka".

Urząd poinformował PAP, że koszt wyprodukowania map wyniósł 25 tys. zł. "Wykonawca otrzymał jednak kwotę pomniejszoną o naliczoną karę (wypłacono 19 530,00 zł brutto). Koszt został pokryty z budżetu ogólnego Urzędu Marszałkowskiego" - napisano w informacji przesłanej PAP. Doprecyzowano, że kara była naliczona za nieterminowe wykonanie. (PAP)

Autorka: Joanna Kiewisz-Wojciechowska

jwo/ pad/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL