Inne

29.04.2016 aktualizacja 18.07.2016

Pod Sewillą znaleziono 600 kg monet rzymskich

Jedna z amfor znalezionych pod Sewillą. Fot. PAP/EPA Jedna z amfor znalezionych pod Sewillą. Fot. PAP/EPA

19 amfor wypełnionych rzymskimi monetami z brązu, które pochodzą z III i IV wieku, znaleźli robotnicy podczas prac kanalizacyjnych pod Sewillą - donoszą hiszpańskie media. Archeolodzy twierdzą, że 600-kilogramowy skarb ma wielką wartość historyczną.

"Potrzebne są dalsze badania i analizy, ale już możemy uznać, że znalezisko to ma gigantyczne znaczenie. To unikatowy zbiór, jest bardzo mało podobnych przypadków" - powiedziała, cytowana przez dziennik "El Pais", dyrektor muzeum archeologicznego w Sewilli Ana Navarro. W tym muzeum przechowywane są obecnie amfory.

"Nic nie wiemy o podobnych znaleziskach w Hiszpanii pochodzących z czasów imperium rzymskiego" - zapewniła Navarro.

Na razie zbadano tylko część monet, które łącznie ważą 600 kg. Szefowa muzeum nie chciała spekulować na temat ich dzisiejszej wartości, oszacowała jedynie, że mogą być warte "wiele milionów euro". "Najważniejsza jest ich wartość archeologiczna, a pod tym względem są bezcenne" - podkreśliła.

Na monetach wybito podobizny cesarzy Maksymiana i Konstantyna I Wielkiego. Wydaje się, że monety nigdy nie były używane; najpewniej były one przeznaczone na opłacanie urzędników i żołnierzy.

Robotnicy znaleźli amfory w środę, podczas prac kanalizacyjnych w parku w miejscowości Tomares, 10 km od Sewilli. Roboty zostały wstrzymane, na miejscu obecnie pracują archeolodzy. (PAP)

jhp/ ap/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL