Odznaczenia państwowe przyznane przez prezydenta Bronisława Komorowskiego, przypomnienie największych sukcesów sportowych i uroczysta kolacja pod hasłem "Spotkanie po latach" - tak wyglądały obchody 90-lecia Polskiego Związku Szermierczego (PZS). W piątek w Warszawie kilka pokoleń szermierzy świętowało jubileusz jednego z najstarszych polskich związków sportowych.
Podczas oficjalnej części obchodów w imieniu prezydenta Komorowskiego jego doradca Jan Lityński wręczył czterem osobom odznaczenia państwowe. "Za wybitne zasługi w działalności na rzecz rozwoju i upowszechniania szermierki oraz za osiągnięcia sportowe" Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski uhonorowani zostali Wojciech Dryla, Adam Krzesiński i Tadeusz Piguła, a Srebrnym Krzyżem Zasługi - Krystyna Rachel-Świrska.
Polscy szermierze wywalczyli dotąd 22 medale olimpijskie, w tym cztery złote oraz po dziewięć srebrnych i brązowych. W mistrzostwach świata stanęli na podium 85 razy (17-27-41), a w rywalizacji o prymat na Starym Kontynencie - 70 (16-21-33).
Z kolei podczas uroczystej kolacji wiceprezes Międzynarodowej Federacji Szermierczej (FIE) i szef włoskiego związku Giorgio Scarso wręczył Ryszardowi Parulskiemu okolicznościowy medal dla najwszechstronniejszego zawodnika w 90-letniej historii PZS.
Zgromadzeni w jednym z warszawskich hoteli goście obejrzeli również przygotowany przez TVP 25-minutowy film pt. "Historia szablą pisana", który przypomniał najważniejsze momenty i najbardziej spektakularne sukcesy polskiego fechtunku.
PZS powstał w 1922 roku we Lwowie. Od 1945 roku ma siedzibę w Warszawie. Polscy szermierze wywalczyli dotąd 22 medale olimpijskie, w tym cztery złote oraz po dziewięć srebrnych i brązowych. W mistrzostwach świata stanęli na podium 85 razy (17-27-41), a w rywalizacji o prymat na Starym Kontynencie - 70 (16-21-33).
W tegorocznych igrzyskach w Londynie wystąpi ośmioro biało-czerwonych. (PAP)
pp/ krys/