Sport w II RP

22.06.2012 aktualizacja 18.07.2016

Polski Związek Szermierczy świętuje 90-lecie

Na obozie treningowym trenują szabliści: Jerzy Pawłowski z Wojciechem Zabłockim. Zakopane, 1954 r. Fot. PAP/CAf/Werner Na obozie treningowym trenują szabliści: Jerzy Pawłowski z Wojciechem Zabłockim. Zakopane, 1954 r. Fot. PAP/CAf/Werner

Odznaczenia państwowe przyznane przez prezydenta Bronisława Komorowskiego, przypomnienie największych sukcesów sportowych i uroczysta kolacja pod hasłem "Spotkanie po latach" - tak wyglądały obchody 90-lecia Polskiego Związku Szermierczego (PZS). W piątek w Warszawie kilka pokoleń szermierzy świętowało jubileusz jednego z najstarszych polskich związków sportowych.

Podczas oficjalnej części obchodów w imieniu prezydenta Komorowskiego jego doradca Jan Lityński wręczył czterem osobom odznaczenia państwowe. "Za wybitne zasługi w działalności na rzecz rozwoju i upowszechniania szermierki oraz za osiągnięcia sportowe" Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski uhonorowani zostali Wojciech Dryla, Adam Krzesiński i Tadeusz Piguła, a Srebrnym Krzyżem Zasługi - Krystyna Rachel-Świrska.

Polscy szermierze wywalczyli dotąd 22 medale olimpijskie, w tym cztery złote oraz po dziewięć srebrnych i brązowych. W mistrzostwach świata stanęli na podium 85 razy (17-27-41), a w rywalizacji o prymat na Starym Kontynencie - 70 (16-21-33).

Z kolei podczas uroczystej kolacji wiceprezes Międzynarodowej Federacji Szermierczej (FIE) i szef włoskiego związku Giorgio Scarso wręczył Ryszardowi Parulskiemu okolicznościowy medal dla najwszechstronniejszego zawodnika w 90-letniej historii PZS.

Zgromadzeni w jednym z warszawskich hoteli goście obejrzeli również przygotowany przez TVP 25-minutowy film pt. "Historia szablą pisana", który przypomniał najważniejsze momenty i najbardziej spektakularne sukcesy polskiego fechtunku.

PZS powstał w 1922 roku we Lwowie. Od 1945 roku ma siedzibę w Warszawie. Polscy szermierze wywalczyli dotąd 22 medale olimpijskie, w tym cztery złote oraz po dziewięć srebrnych i brązowych. W mistrzostwach świata stanęli na podium 85 razy (17-27-41), a w rywalizacji o prymat na Starym Kontynencie - 70 (16-21-33).

W tegorocznych igrzyskach w Londynie wystąpi ośmioro biało-czerwonych. (PAP)

pp/ krys/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL