Centrum Kreatywności Fabryka trwale wpisało się w krajobraz kultury i biznesu Łodzi – podkreślił premier Mateusz Morawiecki w liście gratulacyjnym z okazji pierwszego roku działalności instytucji w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej (ŁSSE).
W środę podsumowano pierwszy rok funkcjonowania CK Fabryka. To stworzone przez Łódzką Specjalną Strefę Ekonomiczną i Związek Cyfrowa Polska miejsce dedykowane artystom i przemysłom kreatywnym, które w swojej działalności wykorzystują nowe technologie i innowacje.
W odczytanym podczas uroczystości przez wiceministra kultury Pawła Lewandowskiego liście Mateusza Morawieckiego skierowanym do inicjatorów i beneficjentów przedsięwzięcia, premier zwrócił uwagę, że innowacyjność i odwaga w sięganiu po nowe rozwiązania są kluczem do szybkiego rozwoju i budowania potencjału nowoczesnych społeczeństw.
"Rok temu w Łodzi powstało wyjątkowe miejsce, które te cechy ma wzmacniać i wspierać. Przez ostatni rok Centrum Kreatywności trwale wpisało się krajobraz kultury i biznesu miasta. Dało się poznać, jako miejsce tętniące ciekawymi wydarzeniami, przyciągające inspirujących ludzi. To unikalna przestrzeń dla wszystkich, którzy swoich szans na rozwój upatrują w branżach kreatywnych" – zaznaczył szef rządu.
Podkreślił, że w łódzkim CK Fabryka bije serce młodej, polskiej przedsiębiorczości i z tego miejsca będzie płynąć przesłanie, że dla polskiej przedsiębiorczości i polskiego talentu nie ma rzeczy niemożliwych. Premier Morawiecki podziękował tym, którzy przyczynili się do sukcesu CK Fabryka, która – jak przyznał - stała się rozpoznawalną i cenioną marką oraz pogratulował tworzącym w nim założycielom startupów, studentom, freelancerom, młodym przedsiębiorcom i ekspertom.
Wiceminister Lewandowski wskazał, że nad łódzką instytucją patronat sprawują trzy ministerstwa – Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Cyfryzacji oraz Rozwoju. "Ta przestrzeń pokazuje, że możemy znaleźć synergię. Wszelka kreacja jest czymś, co za parę lat będzie dziedzictwem, innowacyjność pobudza gospodarkę, która dziś jest już cyfrowa. Wszystkie te trzy elementy służą rozwojowi" – wyjaśnił.
W ciągu roku działalności CK Fabryka, zorganizowano w nim ponad 120 wydarzeń dla ponad dwóch tysięcy osób, w tym studentów, dzieci, przedsiębiorców, twórców internetowych, artystów realizujących swoje działania związane m.in. z modą, architekturą, fotografią, filmem oraz designem. CK Fabryka jest przestrzenią łączącą design i rzemiosło z technologiami cyfrowymi oferowanymi przez korporacje zrzeszone w Związku Cyfrowa Polska, a także z innowacyjnymi firmami współpracującymi z ŁSSE.
Prezes Związku Cyfrowa Polska Michał Kanownik przyznał, że pierwszy rok działalności centrum przeszedł jego oczekiwania, ponieważ coraz częściej brakuje terminów na kolejne przedsięwzięcia.
"Spotykają się tu ludzie wszelkich specjalności, od kultury po nowe technologie, od sztuki przemówień po make-up filmowy, od pasjonatów po youtuberów, którzy mogą tu tworzyć i uczyć się, jak odnieść sukces w internecie. To jest nasz sukces, że udało się połączyć w jednym miejscu kulturę, nowe technologie i biznes. Miks tych trzech żywiołów daje pozytywną energię" – tłumaczył.
Szef ŁSSE Marek Michalik dodał, że działalność CK Fabryka jest dla strefy powodem do dumy i wyraził nadzieję, że to przedsięwzięcie będzie cały czas rozwijało się przy wsparciu ŁSSE.
Kanownik zapowiedział, że w drugim roku działalności centrum zamierza otworzyć się na osoby starsze oraz rozwijać współpracę z łódzką Akademią Sztuk Pięknych.
W czasie uroczystości wręczono granty młodym twórcom oraz otwarto nową wystawę. (PAP)
autor: Bartłomiej Pawlak
bap/aszw/