Europa i świat po 1989 roku

18.09.2019

Przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Węgier uhonorowany Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi RP

Warszawa, 18.09.2019. Odznaczony Krzyżem Wielkiego Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Węgier Laszlo Koever, 18 bm. w sali Kolumnowej Sejmu w Warszawie. Fot. PAP/P. Supernak Warszawa, 18.09.2019. Odznaczony Krzyżem Wielkiego Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Węgier Laszlo Koever, 18 bm. w sali Kolumnowej Sejmu w Warszawie. Fot. PAP/P. Supernak

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek wręczyła w środę przewodniczącemu Zgromadzenia Narodowego Węgier Laszlo Koeverowi Krzyż Wielki Orderu Zasługi RP. Wyróżnienie przyznano za "wybitne zasługi w rozwijaniu polsko-węgierskiej współpracy parlamentarnej oraz przyjaznych stosunków".

W uroczystości w sejmowej Sali Kolumnowej, oprócz marszałek Sejmu i przewodniczącego Zgromadzenia Narodowego Węgier, wzięli udział m.in. marszałek Senatu Stanisław Karczewski, wiceszef Kancelarii Prezydenta RP Paweł Mucha, wicemarszałkowie: Sejmu i Senatu oraz przedstawiciele Polsko-Węgierskiej Grupy Parlamentarnej.

Krzyż Wielki Orderu Zasługi RP został przyznany Koeverowi postanowieniem prezydenta Andrzeja Dudy "w uznaniu wybitnych zasług w rozwijaniu polsko-węgierskiej współpracy parlamentarnej oraz przyjaznych stosunków".

Order Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej jest nadawany cudzoziemcom i zamieszkałym za granicą obywatelom polskim, którzy swoją działalnością wnieśli wybitny wkład we współpracę międzynarodową oraz współpracę łączącą Polskę z innymi państwami i narodami.

Witek powiedziała, że przyznaniem wyróżnienia Koeverowi, Polska dziękuje za "wspólnotę ducha, myśli, ale także czynu". "Przewodniczący Laszlo Koever jest niezwykle znanym i cenionym uczestnikiem, ale także kreatorem życia politycznego i społecznego na Węgrzech i był nim zawsze, na każdym etapie walki Węgier o wolność i suwerenność" - mówiła marszałek Sejmu.

Dodała, że Koever "to wielki przyjaciel Polski i Polaków". "Zdajemy sobie sprawę z tego i bardzo dziękujemy, że w pana życiu politycznym, Polska i Polacy, sprawy polskie, zajmują tak ważne miejsce" - powiedziała marszałek Sejmu.

Przypomniała, że w 2007 roku parlamenty Polski i Węgier podjęły uchwałę o ustanowieniu Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, a 2016 rok został ustanowiony Rokiem Solidarności Polsko-Węgierskiej dla upamiętnienia powstania na Węgrzech w 1956 roku.

Elżbieta Witek powiedziała, że przyznaniem wyróżnienia Koeverowi, Polska dziękuje za "wspólnotę ducha, myśli, ale także czynu". "Przewodniczący Laszlo Koever jest niezwykle znanym i cenionym uczestnikiem, ale także kreatorem życia politycznego i społecznego na Węgrzech i był nim zawsze, na każdym etapie walki Węgier o wolność i suwerenność" - mówiła marszałek Sejmu.

Koever podkreślił, że narody polski i węgierski "nawet w najtrudniejszych warunkach XX-wiecznych zawsze dawały świadectwo tego, że przyjaźń polsko-węgierska jest nie tylko mitem, a siłą przekształcającą rzeczywistość". "Tak było nie tylko podczas II wojny światowej, ale także podczas starcia nazwanego +Cudem nad Wisłą+, tak było w 1956 roku, tak było również w 1980 roku po uformowaniu ruchu Solidarności walczącego o wolność, które było doświadczeniem historycznym wpływającym w równej mierze na polityczny start pokolenia Fideszu jak i na kształtowanie moich osobistych losów " - podkreślił Koever.

"W chwili obecnej nie mamy naukowego dowodu na genetyczne pokrewieństwo Polaków i Węgrów, ale z pełnym przekonaniem możemy stwierdzić, że jesteśmy pokrewnymi duszami. Wagę nadaje temu doświadczenie ostatniego tysiąclecia" - dodał przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Węgier. "Boże chroń Polskę" - zakończył.

Koever weźmie też udział w ceremonii złożenia wiązanek przed pomnikiem-ławeczką Henryka Sławika i Józsefa Antalla Seniora w Dolince Szwajcarskiej przy ul. F. Chopina.

Order Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej jest nadawany cudzoziemcom i zamieszkałym za granicą obywatelom polskim, którzy swoją działalnością wnieśli wybitny wkład we współpracę międzynarodową oraz współpracę łączącą Polskę z innymi państwami i narodami. (PAP)

autor: Karol Kostrzewa

kos/ mrr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL