Marszałek Sejmu Elżbieta Witek wręczyła w środę przewodniczącemu Zgromadzenia Narodowego Węgier Laszlo Koeverowi Krzyż Wielki Orderu Zasługi RP. Wyróżnienie przyznano za "wybitne zasługi w rozwijaniu polsko-węgierskiej współpracy parlamentarnej oraz przyjaznych stosunków".
W uroczystości w sejmowej Sali Kolumnowej, oprócz marszałek Sejmu i przewodniczącego Zgromadzenia Narodowego Węgier, wzięli udział m.in. marszałek Senatu Stanisław Karczewski, wiceszef Kancelarii Prezydenta RP Paweł Mucha, wicemarszałkowie: Sejmu i Senatu oraz przedstawiciele Polsko-Węgierskiej Grupy Parlamentarnej.
Krzyż Wielki Orderu Zasługi RP został przyznany Koeverowi postanowieniem prezydenta Andrzeja Dudy "w uznaniu wybitnych zasług w rozwijaniu polsko-węgierskiej współpracy parlamentarnej oraz przyjaznych stosunków".
Order Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej jest nadawany cudzoziemcom i zamieszkałym za granicą obywatelom polskim, którzy swoją działalnością wnieśli wybitny wkład we współpracę międzynarodową oraz współpracę łączącą Polskę z innymi państwami i narodami.
Witek powiedziała, że przyznaniem wyróżnienia Koeverowi, Polska dziękuje za "wspólnotę ducha, myśli, ale także czynu". "Przewodniczący Laszlo Koever jest niezwykle znanym i cenionym uczestnikiem, ale także kreatorem życia politycznego i społecznego na Węgrzech i był nim zawsze, na każdym etapie walki Węgier o wolność i suwerenność" - mówiła marszałek Sejmu.
Dodała, że Koever "to wielki przyjaciel Polski i Polaków". "Zdajemy sobie sprawę z tego i bardzo dziękujemy, że w pana życiu politycznym, Polska i Polacy, sprawy polskie, zajmują tak ważne miejsce" - powiedziała marszałek Sejmu.
Przypomniała, że w 2007 roku parlamenty Polski i Węgier podjęły uchwałę o ustanowieniu Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, a 2016 rok został ustanowiony Rokiem Solidarności Polsko-Węgierskiej dla upamiętnienia powstania na Węgrzech w 1956 roku.
Elżbieta Witek powiedziała, że przyznaniem wyróżnienia Koeverowi, Polska dziękuje za "wspólnotę ducha, myśli, ale także czynu". "Przewodniczący Laszlo Koever jest niezwykle znanym i cenionym uczestnikiem, ale także kreatorem życia politycznego i społecznego na Węgrzech i był nim zawsze, na każdym etapie walki Węgier o wolność i suwerenność" - mówiła marszałek Sejmu.
Koever podkreślił, że narody polski i węgierski "nawet w najtrudniejszych warunkach XX-wiecznych zawsze dawały świadectwo tego, że przyjaźń polsko-węgierska jest nie tylko mitem, a siłą przekształcającą rzeczywistość". "Tak było nie tylko podczas II wojny światowej, ale także podczas starcia nazwanego +Cudem nad Wisłą+, tak było w 1956 roku, tak było również w 1980 roku po uformowaniu ruchu Solidarności walczącego o wolność, które było doświadczeniem historycznym wpływającym w równej mierze na polityczny start pokolenia Fideszu jak i na kształtowanie moich osobistych losów " - podkreślił Koever.
"W chwili obecnej nie mamy naukowego dowodu na genetyczne pokrewieństwo Polaków i Węgrów, ale z pełnym przekonaniem możemy stwierdzić, że jesteśmy pokrewnymi duszami. Wagę nadaje temu doświadczenie ostatniego tysiąclecia" - dodał przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Węgier. "Boże chroń Polskę" - zakończył.
Koever weźmie też udział w ceremonii złożenia wiązanek przed pomnikiem-ławeczką Henryka Sławika i Józsefa Antalla Seniora w Dolince Szwajcarskiej przy ul. F. Chopina.
Order Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej jest nadawany cudzoziemcom i zamieszkałym za granicą obywatelom polskim, którzy swoją działalnością wnieśli wybitny wkład we współpracę międzynarodową oraz współpracę łączącą Polskę z innymi państwami i narodami. (PAP)
autor: Karol Kostrzewa
kos/ mrr/