We Francji replikę jaskini Lascaux z naskalnymi malowidłami zwiedziło od jej otwarcia w ciągu roku pół miliona ludzi. Replika stwarza możliwość obejrzenia prehistorycznego zabytku bez narażania oryginału na parę i dwutlenek węgla z oddechów, które niszczą malaturę.
Replikę Lascaux IV, jednej ze słynnych jaskiń krasowych w dolinie Wezery w Akwitanii, pokrytych prehistorycznymi malowidłami, otwarto dla publiczności 16 grudnia zeszłego roku. Warunki wilgotności, temperatury i rozchodzenia się dźwięku odpowiadają pod każdym względem warunkom oryginalnej jaskini, w której najstarsze malowidła pochodzą sprzed 18 tys. lat.
Zwiedzającymi byli w większości Europejczycy. Spodziewano się o jedną piąta mniej gości.
Jaskinię, odkrytą przypadkowo w 1940 roku przez czterech miejscowych chłopców, zamknięto od 1963 roku ze względów konserwatorskich. W 1979 roku Lascaux zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.
Na ścianach sztucznej jaskini odtworzono 2000 elementów malowanych lub wyrytych w skali 1:1. Są to wizerunki ponad 600 zwierząt, głównie koni, ale także turów, jeleni i koziorożców. (PAP)
klm/ mc/