Inne

20.09.2019

Rozpoczyna się Juromania – święto Szlaku Orlich Gniazd

Piknik historyczny z pokazami XVIII-wiecznej musztry, tańca oraz walk średniowiecznych rozpocznie w piątek po południu w Częstochowie Juromanię. Atrakcje święta Szlaku Orlich Gniazd zaplanowane są na cały weekend.

Według informacji Urzędu Marszałkowskiego Woj. Śląskiego, tegoroczna Juromania odbywa się w 25 miejscach w woj. śląskim i małopolskim. Wspólne świętowanie rozpocznie się 20 września na pl. Biegańskiego w Częstochowie, który zamieni się w średniowieczny obóz.

Jak wynika z informacji częstochowskiego magistratu, od godz. 17. zaplanowano tam pokazy musztry XVIII-wiecznej, tańca z tego samego okresu z udziałem publiczności oraz pokazy walk średniowiecznych. Symbolicznie Święto Szlaku Orlich Gniazd rozpocznie o godz. 19 wystrzał z karabinków skałkowych. Potem będzie można obejrzeć pokaz mody historycznej, zwiedzić obóz z przewodnikiem, a po obejrzeć występ grupy tańczącej z ogniem.

Atrakcje tegorocznej Juromanii rozplanowano na weekend w całym regionie - przy Zespole Pałacowo-Parkowym w Złotym Potoku (gmina Janów), a także zamkach i innych ważnych miejscach Jury: w Olsztynie, Bobolicach, Żarkach, Łutowcu, Bąkowcu, Ogrodzieńcu, Pilicy, Podlesicach, Tenczynie i Korzkwi, w Rabsztynie, Bydlinie i Pieskowej Skale.

W programie znalazły się m.in. warsztaty, pokazy militarne i kulinarne, rekonstrukcje historyczne, zwiedzanie z przewodnikiem obiektów na szlaku, pokazy dawnych rzemiosł, prezentacje uzbrojenia, koncerty oraz zabawy i pikniki dla rodzin. Organizatorzy zapewniają JurObusy - bezpłatne przejazdy z Częstochowy do zamków Bąkowiec oraz Olsztyn, a także z Zawiercia do zamku Ogrodzieniec. Szczegóły znajdują się na stronie: juromania.pl.

"Juromania to wydarzenie, które udowadnia, że województwo śląskie jest niezwykle różnorodne. To nie tylko zabytki przemysłowe skupione wokół Szlaku Zabytków Techniki, ale również atrakcje Szlaku Orlich Gniazd, które chcemy odkryć dla mieszkańców i turystów na nowo. Warto poczuć na własnej skórze klimat tych wyjątkowych miejsc, przenieść się do przeszłości i wziąć udział w tej wyjątkowej lekcji historii" – zaznaczył marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski.

Celem Juromanii jest promocja Szlaku Orlich Gniazd – jego walorów kulturowych, przyrodniczych, historycznych, a także kulinarnych oraz przedłużenie sezonu turystycznego na Jurze o kolejne tygodnie. Program imprezy zachęca do zwiedzania jurajskich obiektów, umożliwia wzięcie udziału w rekonstrukcjach historycznych, ukazujących zmagania militarne i codzienne życie w minionych epokach.

Wykreowanie Szlaku Orlich Gniazd, jako jednego z flagowych produktów turystycznych Polski południowej, a także organizacja festiwalu kulturalnego - wydarzenia realizowanego w obu regionach pod jednym hasłem - zakładała wspólna strategia rozwoju woj. śląskiego i małopolskiego, przyjęta przez sejmiki obu regionów kilka lat temu.

Mianem Orlich Gniazd określane są dawne jurajskie fortyfikacje – zamki lub ich ruiny m.in. w Korzkwi, Ojcowie, Sułoszowie, Rabsztynie, Bydlinie, Smoleniu, Pilicy, Podzamczu, Morsku, Bobolicach, Mirowie oraz Olsztynie. Łącznie na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej znajdują się pozostałości ponad 20 zamków - kiedyś strzegących granicy Królestwa Polskiego.

Szlakiem Orlich Gniazd nazywany jest czerwony szlak turystyczny o długości ponad 160 km, łączący Kraków z Częstochową poprzez atrakcje turystyczne Jury Krakowsko-Częstochowskiej, w tym część dawnych warowni.

Jura Krakowsko-Częstochowska to makroregion geograficzny - pas o długości ok. 80 km ciągnący się między Krakowem a Częstochową. Ze względu na walory krajobrazowe jest bardzo popularny wśród amatorów różnych sportów i rekreacji - m.in. turystyki pieszej, rowerowej, konnej, narciarskiej, motorowej. To również jeden z ulubionych w kraju obszarów dla wspinaczy skałkowych oraz grotołazów.(PAP)

autor: Mateusz Babak

mtb/ kon/ aj/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL