II wojna światowa

02.09.2019

Ruszył projekt „Ministerstwo Bohaterów” zachęcający do szukania bohaterów w rodzinie

W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej ruszył projekt „Ministerstwo Bohaterów”. Twórcy zachęcają do szukania bohaterów wśród najbliższych, członków rodziny. Mottem akcji są słowa Goethego: „bohater czerpie inspirację z cnót swoich przodków”.

W niedzielę, w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej na profilu YouTube Ministerstwa Bohaterów (Ministry of Heroes) został opublikowany dwuminutowy film. Opowiada on o tym, że podczas zabawy w chowanego chłopiec przypadkowo znajduje na strychu rodzinne pamiątki; guzik z munduru wojskowego, stare zdjęcia, gazetę z czasów II wojny światowej, Order Virtuti Militari. Lektor, przypominając o 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, mówi również: "w każdej rodzinie byli bohaterowie, znajdź ich". Film kończą napisy w języku angielskim przypominające, że 1 września 1939 r. wojska niemieckie napadły na Polskę, a 17 września Polska została zaatakowana przez Rosję Sowiecką. Polacy toczyli heroiczną walkę, która kosztowała życie 6 milionów obywateli.

Film został opublikowany również na profilu Ministerstwa Bohaterów na Facebooku. W ciągu doby zebrał ponad milion wyświetleń. Komentują go osoby z różnych krajów. Piszą m.in. o członkach swoich rodzin, którzy walczyli podczas II wojny światowej, wspominają bohaterskich obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku. Profil jest prowadzony w języku angielskim.

Profil zachęcający do szukania bohaterów we własnej rodzinie został opatrzony cytatem z Johanna Wolfganga von Goethego: "bohater czerpie inspirację z cnót swoich przodków".

Autorzy piszą o sobie: "Ministerstwo Bohaterów to najbardziej heroiczny oddział na świecie, zlokalizowany w Polsce".

Na końcu filmu pojawia się informacja, że fundatorem "Ministerstwa Bohaterów" jest Fundacja Agencji Rozwoju Przemysłu. Honorowego patronatu udzielił premier Mateusz Morawiecki. (PAP)

wbp/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL