II wojna światowa

24.09.2012 aktualizacja 18.07.2016

Saperzy wykopali 1,5 tys. pocisków z II wojny światowej

1,5 tys. pocisków moździerzowych z II wojny światowej wykopali saperzy we wsi Broncin w gm. Grabów nad Pilicą – poinformowała w poniedziałek PAP oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Kozienicach asp. Patrycja Zaborowska. O znalezieniu pocisków na nieużytkowanym polu poinformował policję okoliczny mieszkaniec. Saperzy z jednostki wojskowej z Dęblina przez niemal tydzień wykopywali z ziemi pociski. Podczas prac teren był zabezpieczany przez policjantów.

Wydobyto 1500 sztuk granatów moździerzowych, kaliber 82 lub 120 mm. Jak zaznaczyła Zaborowska, tak duża liczba znalezionych pocisków była zaskoczeniem dla saperów; do tej pory zdarzyło im się wykopać jednorazowo kilkaset sztuk. Granaty zostały przetransportowane na poligon i tam zdetonowane.

Według okolicznych mieszkańców pociski zakopali na polu partyzanci w czasie II wojny światowej. Zbierali je ze stanowisk moździerzowych i gromadzili w jednym miejscu. Czasami pomagała im w tym miejscowa ludność. (PAP)

ilp/ abr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL