Wawrzyniec Pawski (T.G. Sokół Zakopane) i Anna Bagińska (Adidas Runners Warszawa) zostali zwycięzcami Piątki z Paderewskim - biegu na dystansie 5 km w Warszawie zaliczanego do cyklu Setka Stulecia. Jak podkreślali nauczyciele, sport może być także lekcją historii.
33-letni Pawski urodził się w Zakopanem i - jak przyznał - skazany został na góry, ale... "W szkole lubiłem biegać raczej krótkie dystanse, 100 ewentualnie 200 metrów. Jako szesnastoletni chłopak pokonywałem setkę w czasie niewiele ponad 11 sekund. Nigdy bym się nie spodziewał, że pokocham bieganie długodystansowe, a tym bardziej jego odmianę, czyli to wysokogórskie.
- W 2008 roku przypadkowo natknąłem się na artykuł w gazecie promujący Bieg im. druha Franciszka Marduły. Te zawody ze startem spod zakopiańskiego kina Sokół z metą na Kalatówkach na dystansie 18 km przyniosły mi wiele frajdy i satysfakcji, chociaż przeżywałem je kondycyjnie... Potem sporo startowałem w Tatrach, a najwyżej dotarłem na 2452 m n.p.m. w Biegu na Sławkowski Szczyt" - wspomniał zwycięzca, pracownik Centralnego Ośrodka Sportu.
Nauczyciel historii Tomasz Skrzypkowski z Otwocka zwrócił uwagę na wyjątkowy charakter zawodów, które odnoszą się głównie do ojców niepodległości, ale również do ważnych wydarzeń.
"Warszawska triada, obejmująca biegi Konstytucji 3 Maja, Powstania Warszawskiego oraz Niepodległości, wzbogaciła się o znamienity cykl dwuletnich zawodów, przygotowujący nas do stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Sport może być także świetną lekcją historii. To idealna, jakby pode mnie skrojona impreza" - podkreślił.
Setka Stulecia to cykl 20 biegów na dystansie 5 km jakie odbywać się będą w latach 2017-2018 na atestowanej trasie przy Centrum Olimpijskim im. Jana Pawła II w Warszawie. Po każdym biegu uczestnicy otrzymywać będą medale z wizerunkami postaci związanych z odzyskaniem niepodległości, a na dyplomach zawarte zostaną ich życiorysy i dokonania.
Weekendowa impreza (Igrzyska z Paderewskim), wsparta przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, została wzbogacona m.in. o jeździectwo, koszykówkę, łucznictwo, turniej mini-golfa (niedziela była Ogólnopolskim Dniem Golfa). Najmłodsi mieli po kilka lat, najstarsi prawie 80.
"Od wielu lat gram systematycznie w szachy, to moja pasja. Ale aby umysł był sprawny, to i całe ciało musi być sprawne. Trzeba ćwiczyć i mieć dobrą kondycję, a bieganie temu sprzyja" - powiedział 73-letni Stanisław Siegieda z Warszawy, który 5 km pokonał w 37 minut.
Nauczyciel wychowania fizycznego Stanisław Tyborowski, który od 10 lat pracuje w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Ignacego Jana Paderewskiego w Sulejówku ocenił, że ze sprawnością fizyczną młodzieży jest coraz gorzej, podobnie jak i z nadwagą. Z badań przeprowadzonych przez Instytut Żywności i Żywienia na przestrzeni ostatnich 30 lat w Warszawie, częstość występowania otyłości wśród chłopców w wieku 11-15 lat zwiększyła się trzykrotnie, natomiast u dziewczynek w tym samym wieku aż 10-krotnie.
"W tym roku minie 10 lat jak pracuję w zespole szkół w Sulejówku. Wtedy uczniowie byli sprawniejsi, bardziej chętni do udziału w różnych zawodach. Dziś jest z tym kiepsko. Jeśli dziecko nie złapie sportowego bakcyla w szkole podstawowej, to później szanse znacznie maleją. Pasuje tu powiedzenie czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci. Poważnym problemem jest też otyłość, którą potęguje brak ruchu. Gdy pytam, zwłaszcza dziewczęta, dlaczego nie chcą wystartować na przykład w biegu, odpowiadają, że się wstydzą, bo są... grube" - powiedział Tyborowski.
Kolejne biegi cyklu Setka Stulecia przy Centrum Olimpijskim w Warszawie odbędą się 14 czerwca (Piątka z Hallerem), 21 czerwca (Piątka z Kusocińskim - tego dnia 1940 roku mistrz olimpijski zginął rozstrzelany w pobliżu Palmir w Puszczy Kampinoskiej), 12 i 19 lipca (Piątka z Żeligowskim i Dmowskim), 1 sierpnia (Powstańcza Piątka), a następne jesienią. Start do wszystkich biegów o godz. 19.18. (PAP)
kali/ co/