Europa i świat po 1989 roku

13.03.2019

„Stars and Stripes”: planowanie bazy USA w Polsce nabiera tempa

Dziennik sił zbrojnych USA „Stars and Stripes” pisze w środę, że rozmowy na temat stałej bazy amerykańskiej w Polsce posuwają się naprzód. W tym tygodniu do Warszawy ma przybyć wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu, by wypracować szczegóły zwiększenia obecności wojskowej USA w Polsce.

Gazeta w wydaniu online powołuje się na osobistości oficjalne i informuje, że podsekretarz ds. polityki w resorcie obrony USA John Rood spotyka się z „polskimi odpowiednikami”, by pracować nad tym planem. Według Kathryn Wheelbarger, p.o. asystenta ministra obrony ds. bezpieczeństwa międzynarodowego, „czynione są postępy”, ale sfinalizowanie sprawy może potrwać ok. sześciu miesięcy.

"Pracujemy nad pewnymi szczegółami (technicalities)" – powiedziała w środę Wheelbarger na forum komisji sił zbrojnych Izby Reprezentantów.

"Stars and Stripes" przypomina, że w zeszłym roku Polska zaoferowała przeznaczenie do 2 miliardów dolarów na stałą bazę USA.

Dowódca wojsk USA i NATO w Europie, generał Curtis Scaparrotti, który również wystąpił w środę przed komisją sił zbrojnych, powiedział, że chce „miksu” wojsk stacjonujących na stałe i sił rotacyjnych w Polsce – informuje dziennik, dodając, że jest to zapewne najwyraźniejsze jak dotąd publiczne poparcie przez generała dla tej idei.

"Myślę, że to miks (wojsk rotacyjnych i stacjonujących na stałe). Jestem absolutnie zadowolony z wielkich sił, które rotujemy obecnie" – powiedział Scaparrotti. Zarazem oświadczył, jak informuje gazeta, że „jest rola dla elementu stałej kwatery głównej, który zawiadywałby przepływem wojsk rotacyjnych i był skuteczny w ustanawianiu relacji z sojusznikami w tym regionie”.

Według "Stars and Stripes", jeśli plan ten miałby zostać zrealizowany, to „wydaje się prawdopodobne, że rozwiązanie dotyczące bazowania (basing arrangement) będzie czymś mniejszym niż koncepcja +Fort Trump+, za którą początkowo lobbowała Polska”.(PAP)

az/ kar/ mhr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL