Po sześcioletniej przerwie do kalendarza krajowych imprez kolarskich powraca wyścig Szlakiem Walk Mjr. „Hubala”. O szablę pierwszego partyzanta II wojny światowej zawodnicy będą rywalizować w dniach 21-24 kwietnia.
Poprzednio wyścig był rozgrywany niemal wyłącznie w formule jednodniowej. Tegoroczny będzie się składać z prologu i trzech etapów. Start zapowiedziały wszystkie krajowe grupy kolarskie, a także kilka zagranicznych.
Trasa poprowadzi przez region, w którym po kampanii wrześniowej 1939 roku walczyła grupa majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala”. Kolarze wystartują ze Skarżyska-Kamiennej, a następnie odwiedzą Tomaszów Mazowiecki, Poświętne, Opoczno i Końskie.
„Jestem szczęśliwy, że po kilku latach przerwy powraca ten wyścig i że na trasie znajdą się te wszystkie miejscowości. Choćby Poświętne, gdzie miało miejsce słynne wejście oddziału „Hubala” do kościoła na pasterkę” – przypomniał na konferencji prasowej wnuk majora Dobrzańskiego, dyrektor programu Polsat News Henryk Sobierajski.
Dyrektor wyścigu Andrzej Sypytkowski, srebrny medalista olimpijski z Seulu (1988), opowiedział jak doszło do zorganizowania w 2000 roku pierwszej edycji.
„Gdy zakończyłem karierę sportową, pozostałem przy kolarstwie, m.in. miałem swój udział w założeniu grupy zawodowej CCC Polsat, w czym pomógł mi Henryk Sobierajski. Pewnego dnia powiedziałem mu, że warto byłoby zorganizować wyścig w naszej okolicy, na przykład nawiązujący do historii „Hubala”. Jakie było moje zdziwienie, gdy odpowiedział: +A wiesz, że ja jestem jego wnukiem?+”.
Henryk Dobrzański "Hubal" (1897-1940), żołnierz Legionów Polskich, major WP, kawalerzysta, olimpijczyk. We wrześniu 1939 r. zastępca dowódcy rezerwowego 110. pułku ułanów Brygady Kawalerii "Wołkowysk". Po kapitulacji Warszawy przedostał się na Kielecczyznę; przyjmując pseudonim "Hubal" utworzył Oddział Wydzielony Wojska Polskiego, zachowujący organizację regularnego wojska, ale stosujący taktykę partyzancką. (PAP)
af/ cegl/