Epoka nowożytna

06.12.2017

Uczta w Bari w 500. rocznicę ślubu Bony Sforzy i Zygmunta I Starego

Zygmunt Stary i Bona Sforza z dworem - obraz Jana Matejki. Źródło: Wikimedia Commons Zygmunt Stary i Bona Sforza z dworem - obraz Jana Matejki. Źródło: Wikimedia Commons

Uczta w sali Bony Sforzy na zamku w Bari w Apulii uświetniła przypadającą w środę 500. rocznicę ślubu księżnej z królem Zygmuntem I Starym. Uroczyste przyjęcie odbyło się w ramach tygodnia polskiej kultury poświęconego królowej Polski, księżnej Bari.

Na zamku w Bari Bona Sforza mieszkała po powrocie z Polski, tam też umarła.

Potężne mury normańsko-szwabskiej budowli w szczególny sposób związane są z postacią Bony Sforzy, która zamek rozbudowała - podkreślano podczas uczty.

Zaproszono na nią władze uniwersytetu w Bari z jej rektorem Antonio Uricchio. Obecni byli reprezentanci stowarzyszeń z Bari, studenci polonistyki oraz organizatorzy polskiego tygodnia - przedstawiciele Instytutu Polskiego w Rzymie, włosko-polskiego stowarzyszenia z regionu Apulia oraz ośrodka Polskiej Organizacji Turystycznej z Wiecznego Miasta.

Potrawy na ucztę przygotowali uczniowie i nauczyciele szkoły hotelarsko-gastronomicznej z Bari.

„Menu na ucztę opracowaliśmy bardzo skrupulatnie, wybierając różne dania łączące nasze obecne lokalne specjały z tradycjami z epoki” - wyjaśnił w rozmowie z PAP Mino Ortenzio, wykładowca szkoły. Podkreślił, że prace nad ośmioma daniami trwały dwa dni. Kilka tygodni, jak dodał, trwało planowanie tego wydarzenia, wyjątkowego również dla jego szkoły.

W menu był między innymi klasyczny makaron z Apulii, orecchiette z warzywami, pieczeń cielęca, schab z grzybami. Na deser podano tradycyjne ciasteczka apulijskie oraz biszkopt migdałowy z sosem z owoców leśnych.

Na ucztę zaproszeni zostali członkowie miejscowej grupy historycznej w strojach z epoki renesansu.

Z Bari Sylwia Wysocka(PAP)

sw/ klm/ kar/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL