Polska po 1989 roku

08.11.2018

W Beskidach 100 skoków spadochronowych i największa „żywa” flaga

Sto skoków spadochronowych zamierzają w niedzielę oddać spadochroniarze w Bielsku-Białej, by uczcić 100. rocznicę odzyskania nieodległości. Na zboczach góry Żar w Międzybrodziu Żywieckim młodzież chce utworzyć w sobotę „żywą” biało-czerwoną flagę.

Organizator akcji skoczków Robert Malarczyk z Aeroklubu Bielsko-Bialskiego w rozmowie z PAP powiedział, że udział w niej zapowiedziało już ponad 30 spadochroniarzy nie tylko z Bielska-Białej, ale i innych ośrodków. „Wciąż jeszcze dopisują się kolejne osoby. Zaczniemy skoki ok. godz. 9.30” – powiedział Malarczyk.

Skoczkowie będą skakali z cessny 206. Każdorazowo wyniesie ona w przestrzeń nad Bielskiem-Białą pięciu uczestników akcji. Po lądowaniu wsiądą kolejni. „Pilot po lądowaniu nawet nie będzie wyłączał silnika. Przerwę przewidzieliśmy jedynie na tankowanie” – dodał Robert Malarczyk.

Akcja odbędzie się, jeśli pozwoli na nią pogoda. Malarczyk dodał, że atrakcją dla mieszkańców będzie także balon na lotnisku w Aleksandrowicach. Chętni będą mogli się nim wznieść na wysokość 30 m.

Uczniowie szkoły podstawowej w Międzybrodziu Żywieckim zamierzają uczcić w sobotnie południe setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości akcją „Żar biało-czerwony”.

„Młodzież chce utworzyć ogromną biało-czerwoną, +żywą+ flagę na stoku góry Żar, przy dolnej stacji kolejki linowo-terenowej. Zapraszają wszystkich do udziału w tym wydarzeniu. Happening zakończy wspólne odśpiewaniem hymnu z towarzyszeniem orkiestry dętej. Całość zostanie sfilmowana przy pomocy drona. Uczestnicy wydarzenia będą mogli wygrać atrakcyjne nagrody. Jedną z nich jest lot szybowcem” – podało centrum kultury w Czernichowie.

Pomysłodawcą i koordynatorem akcji jest nauczyciel wychowania fizycznego Krzysztof Barcik oraz uczniowie klasy VI szkoły podstawowej im. św. Królowej Jadwigi w Międzybrodziu Żywieckim. (PAP)

autor: Marek Szafrański

szf/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL