Kultura i sztuka po 1989 roku

08.04.2019

W Białymstoku powstanie mural "króla disco polo" Zenka Martyniuka

W Białymstoku powstanie mural przedstawiający "króla disco polo" Zenka Martyniuka. Projekt dofinansował samorząd województwa podlaskiego. Prace zaczną się w poniedziałek, mural będzie gotowy w piątek.

Inicjatorem uhonorowania Zenona Martyniuka w formie muralu była nieformalna grupa "Nienormalny Białystok". 

Mural powstanie na szczytowej ścianie bloku przy ulicy gen. Józefa Hallera 25 (spółdzielnia mieszkaniowa Rodzina Kolejowa) na osiedlu Dziesięciny. Szkicowanie muralu (z mappingu na ścianę) zacznie się w poniedziałek wieczorem, jeśli pozwoli na to pogoda - praca będzie gotowa w piątek. Autorem zaprezentowanego dziennikarzom w poniedziałek projektu muralu oraz wykonawcą pracy jest znany i ceniony muralista Rafał Roskowiński, autor wielu murali, głównie o tematyce historycznej, twórca Gdańskiej Szkoły Muralu.

Jak mówił Roskowiński, mural jest utrzymany w estetyce lat 90. XX w., "lekko pop-artowej", przedstawia Zenona Martyniuka z gitarą. "Mural jest kolorowy - tło przypomina światła dyskoteki, w tle widać nuty piosenki "Przez twe oczy zielone", są słoneczniki" - wyjaśnił autor muralu. 

Marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki powiedział, że samorząd zdecydował się wesprzeć finansowo projekt związany z muralem (10 tys. zł), bo uważa, że będzie to "bardzo dobra promocja" województwa podlaskiego, jego wielokulturowości, obyczajów. Zenon Martyniuk, jako mieszkaniec regionu, jest jego honorowym ambasadorem. 

"Jest jedną z wizytówek województwa podlaskiego" - mówił Kosicki. Dodał, że Białystok słynie z murali, dlatego uhonorowanie Zenona Martyniuka właśnie w tej formie to dobry pomysł, który wpisze się także w architekturę miasta. Marszałek mówił, że "nie powinniśmy się wstydzić" muzyki disco polo, bo "to jest nasza kultura, kultura, do której powinniśmy się też odnosić, o której nie powinniśmy zapominać". "Podlaskie jest dużo bogatsze z Zenkiem Martyniukiem niż bez niego" - dodał wicemarszałek Stanisław Derehajło. 

Obecny na konferencji Zenon Martyniuk wyznał, że czuje się zaszczycony i wyróżniony, że powstanie mural z jego wizerunkiem. Żartował, że ma nadzieję, że to mural będzie teraz częściej fotografowany przez jego fanów niż jego dom pod Białymstokiem. "Teraz będą mieli tutaj łatwiej i zrobią zdjęcie z fajną moją podobizną z gitarą" - żartował Martyniuk. Mówił, że projekt mu się podoba. 

Rafał Roskowiński powiedział, że mural z Zenkiem Martyniukiem wpisuje się w trend tworzenia murali z postaciami pop-kultury na świecie. Dodał, że on - jako twórca głównie murali historycznych - traktuje tę pracę jako wyzwanie, "odświeżenie" po dotychczasowej tematyce. 

Roskowiński dodał, że Zenek Martyniuk jest "postacią polskiej historii", muzyka disco-polo "wyrasta z polskiej tradycji, odnosi się do słowiańskich korzeni, jest bardzo romantyczna", opowiada o miłości, ziemi, pejzażu. Artysta dodał, że po malowaniu hetmanów i królów, teraz zaczyna malować "króla polskiego disco polo", a Martyniuk będzie ma muralu pokazany jako "król ludowy" - w pozytywnym wymiarze słowa ludowy. Roskowiński podkreślił, że zależało mu na pokazaniu, że Martyniuk to osoba "skromna, bezpośrednia, najnormalniejszy człowiek na świecie". Zaznaczył, że Białystok słynie z murali, mural "Dziewczynka z konewką" jest jednym z najbardziej znanych na świecie. (PAP)

autor: Izabela Próchnicka

kow/ mabo/  

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL