Pozostałości wytwórni luster z brązu sprzed 2 tys. lat odkryli archeolodzy we wschodnich Chinach – poinformował serwis internetowy New Straits Times. Na znalezisko natrafiono na stanowisku położonym w wiejskiej okolicy miasta Zibo, w prowincji Szantung. Naukowcy odkryli elementy starożytnej odlewni brązu i ponad 100 kamiennych form do wyrobu luster - poinformował Bai Yunxiang, wicedyrektor Instytutu Archeologii Chińskiej Akademii Nauk Społecznych.
Wytwórnia pochodzi z początków panowania Dynastii Han (206 r. p.n.e. – 220 r. n.e.), kiedy lustra z brązu - niegdyś kosztowne przedmioty - stopniowo stawały się przedmiotami powszechnego, domowego użytku.
Według Bai Yunxianga jest to pierwsze znalezisko tego rodzaju w Chinach, umożliwiające naukowcom szczegółowe poznanie procesu technologicznego wytwarzania luster z brązu.
Artefakty wydobyte na stanowisku odpowiadają cechom charakterystycznym dla wzorów i zdobień luster z okresu Dynastii Han. Dotyczy to m.in. kamiennych form odlewniczych z motywem „panchi” - potwora o kształcie smoka – używanym do dekoracji luster w tym okresie oraz motywem liści traw, który stał się popularny na początku tego okresu.
Archeolodzy są przekonani, że odkryta manufaktura wchodziła w skład strefy przemysłowej starożytnego miasta Linzi, które w okresie panowania Wschodniej Dynastii Zhou (770-256 r. p.n.e.) stało się ważnym ośrodkiem ekonomicznym wschodnich Chin.
W okolicy wcześniej odkryto pozostałości wielu starożytnych wytwórni monet oraz manufaktur wytwarzających przedmioty z żelaza. (PAP)
jot/ agt/