
W Kijowie uczczono we wtorek pamięć zmarłego przed dziesięciu laty polskiego kardiochirurga Zbigniewa Religi. Część jego prywatnego księgozbioru znajduje się w Polskiej Bibliotece Medycznej jego imienia przy Narodowej Bibliotece Nauk Medycznych Ukrainy.
W wieczorze pamięci, połączonym z wystawą zdjęć i dokumentów profesora oraz projekcją filmu Łukasza Palkowskiego „Bogowie”, uczestniczyli przedstawiciele ukraińskich środowisk medycznych wraz z lekarzami pochodzenia polskiego oraz członkowie polskiej społeczności stolicy Ukrainy.
Aurelia Widma, zastępczyni dyrektora Narodowej Biblioteki Nauk Medycznych Ukrainy podkreśliła, że dzięki książkom medycznym z Polski lekarze w jej kraju mają możliwość zapoznawania się z doświadczeniami i wynikami badań swoich polskich kolegów.
„Polska Biblioteka Medyczna im. Zbigniewa Religi liczy już dziś blisko 11 tysięcy tomów, ale darczyńcy z Polski wciąż przekazują nowe książki. Jesteśmy im wdzięczni za możliwość poznawania osiągnięć polskiej nauki medycznej. Dzięki temu ukraińscy lekarze i studenci mogą poznawać medycynę na europejskim poziomie” – powiedziała w rozmowie z dziennikarzami.
Dyrektor Instytutu Polskiego w Kijowie Bartosz Musiałowicz zwrócił uwagę, że polska literatura medyczna cieszy się na Ukrainie dużym zainteresowaniem.
„Obserwując życie biblioteki widzimy, że ten księgozbiór nie kurzy się na półkach, że ludzie z niego korzystają i to, oczywiście, cieszy. Jest to polska myśl medyczna najwyższego światowego poziomu i bardzo dobrze, że znajduje zastosowanie i w ten sposób promuje polską naukę, polską medycynę” – zaznaczył.
Polska Biblioteka Medyczna została otwarta przy Narodowej Bibliotece Nauk Medycznych w Kijowie w 2016 roku. Posiada woluminy, wśród których znajdują się książki z gabinetu profesora Religi, przekazane przez jego małżonkę Annę Wajszczuk-Religę i Fundację Rozwoju Kardiochirurgii im. profesora Zbigniewa Religi.
W 2017 roku Polska Biblioteka Medyczna otrzymała imię Zbigniewa Religi; w uroczystości tej uczestniczył marszałek Senatu Stanisław Karczewski.
Biblioteka mieści się w willi, którą wzniósł w 1898 roku przemysłowiec Mykoła Tereszczenko. Po rewolucji październikowej umieszczono w niej pracownię radiologiczną. Bibliotekę, powstałą w 1922 roku, przeniesiono do willi w 1969 roku. Zbiory liczą około 1,5 mln wydawnictw, książek i publikacji, w tym dokumenty i książki z XVI i XVII wieku.
Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)
jjk/ jo/ mc/