Europa i świat po 1989 roku

12.03.2019

W Kijowie uczczono pamięć prof. Zbigniewa Religi

Zbigniew Religa, 1985 r. Fot. PAP/S. Jakubowski Zbigniew Religa, 1985 r. Fot. PAP/S. Jakubowski

W Kijowie uczczono we wtorek pamięć zmarłego przed dziesięciu laty polskiego kardiochirurga Zbigniewa Religi. Część jego prywatnego księgozbioru znajduje się w Polskiej Bibliotece Medycznej jego imienia przy Narodowej Bibliotece Nauk Medycznych Ukrainy.

W wieczorze pamięci, połączonym z wystawą zdjęć i dokumentów profesora oraz projekcją filmu Łukasza Palkowskiego „Bogowie”, uczestniczyli przedstawiciele ukraińskich środowisk medycznych wraz z lekarzami pochodzenia polskiego oraz członkowie polskiej społeczności stolicy Ukrainy.

Aurelia Widma, zastępczyni dyrektora Narodowej Biblioteki Nauk Medycznych Ukrainy podkreśliła, że dzięki książkom medycznym z Polski lekarze w jej kraju mają możliwość zapoznawania się z doświadczeniami i wynikami badań swoich polskich kolegów.

„Polska Biblioteka Medyczna im. Zbigniewa Religi liczy już dziś blisko 11 tysięcy tomów, ale darczyńcy z Polski wciąż przekazują nowe książki. Jesteśmy im wdzięczni za możliwość poznawania osiągnięć polskiej nauki medycznej. Dzięki temu ukraińscy lekarze i studenci mogą poznawać medycynę na europejskim poziomie” – powiedziała w rozmowie z dziennikarzami.

Dyrektor Instytutu Polskiego w Kijowie Bartosz Musiałowicz zwrócił uwagę, że polska literatura medyczna cieszy się na Ukrainie dużym zainteresowaniem.

„Obserwując życie biblioteki widzimy, że ten księgozbiór nie kurzy się na półkach, że ludzie z niego korzystają i to, oczywiście, cieszy. Jest to polska myśl medyczna najwyższego światowego poziomu i bardzo dobrze, że znajduje zastosowanie i w ten sposób promuje polską naukę, polską medycynę” – zaznaczył.

Polska Biblioteka Medyczna została otwarta przy Narodowej Bibliotece Nauk Medycznych w Kijowie w 2016 roku. Posiada woluminy, wśród których znajdują się książki z gabinetu profesora Religi, przekazane przez jego małżonkę Annę Wajszczuk-Religę i Fundację Rozwoju Kardiochirurgii im. profesora Zbigniewa Religi.

W 2017 roku Polska Biblioteka Medyczna otrzymała imię Zbigniewa Religi; w uroczystości tej uczestniczył marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Biblioteka mieści się w willi, którą wzniósł w 1898 roku przemysłowiec Mykoła Tereszczenko. Po rewolucji październikowej umieszczono w niej pracownię radiologiczną. Bibliotekę, powstałą w 1922 roku, przeniesiono do willi w 1969 roku. Zbiory liczą około 1,5 mln wydawnictw, książek i publikacji, w tym dokumenty i książki z XVI i XVII wieku.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ jo/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL