Średniowiecze

12.05.2018

W Krakowie tradycyjne strzelanie o godność króla kurkowego

Na krakowskim Pasterniku odbyło się w sobotę tradycyjne coroczne strzelanie o godność króla kurkowego A.D. 2018 i marszałków. Najlepszym strzelcem okazał się przedsiębiorca Zbigniew Wolfram, który zostanie królem kurkowym. Marszałkami będą deweloper Andrzej Hojda i adwokat Jan Księżyk.

Uroczysta intronizacja króla kurkowego odbyła się w sobotę 9 czerwca na Rynku Głównym. Barwne widowisko to jedna z najstarszych krakowskich tradycji.

Towarzystwa Strzeleckie "Bractwo Kurkowe" w Krakowie jest jednym z najstarszych stowarzyszeń na świecie. Swoje powstanie datuje od lokacji miasta na prawie magdeburskim w 1257 r. Obowiązkiem braci strzeleckiej była obrona grodu przed najeźdźcami. Dlatego od lat bracia kurkowi mają zwyczaj ćwiczenia "oka i dłoni".

Najwspanialszym klejnotem krakowskiego Bractwa Kurkowego, stanowiącym jego symbol, jest srebrny kur z kamieniami szlachetnymi. Jest to podarunek od Rady Miasta otrzymany w 1565 r. Legenda wiąże przekazanie tego klejnotu braciom przez króla Zygmunta Augusta. Podczas uroczystości intronizacji używana jest wierna kopia kura, którą w latach 1964-1965 zrobił artysta rzeźbiarz i cyzler Wiesław Łabędzki.

Członkiem bractwa może być każdy pełnoletni i niekarany obywatel Krakowa, który odbył roczny staż kandydacki, ma nieskazitelną opinię i opinie polecające od dwóch braci. W wyjątkowych sytuacjach Rada Starszych zgadza się na osoby mieszkające poza miastem.

Obecnie Bractwo Kurkowe liczy ok. 240 braci razem z członkami honorowymi. Znajdują się wśród nich Jan Paweł II, prezydenci: Aleksander Kwaśniewski, Ryszard Kaczorowski, Lech Wałęsa i George W. Bush, a także kard. Stanisław Dziwisz, prof. Antoni Dziadkowiak i Aleksander Gudzowaty.(PAP)

autor: Anna Pasek

hp/ amac/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL