XIX wiek

09.11.2015 aktualizacja 18.07.2016

W więzieniu Oscara Wilde'a w Reading będą mieszkania

Zamknięte w 2013 roku wiktoriańskie neogotyckie więzienie w Reading na południu Anglii, gdzie niedługo przed śmiercią Oscar Wilde odsiadywał karę za homoseksualizm, będzie przekształcone w mieszkania - ogłosił w poniedziałek minister finansów George Osborne.

To część szerszego rządowego planu likwidacji przestarzałych, ale atrakcyjnie zlokalizowanych więzień z XIX wieku i zamiany ich na mieszkania. Szacuje się, że może w ten sposób powstać 3 tys. mieszkań.

"Zaczniemy zamykać niektóre z naszych starych więzień i sprzedawać je pod zabudowę mieszkaniową" - oświadczył szef resortu skarbu, odwiedzając jedno z więzień w południowym Londynie.

Osborne zapowiedział, że dzięki realizacji planu około 10 tys. więźniów zostanie przeniesionych do nowych więzień. Pięć ma powstać do lat 2019-20, cztery kolejne zaś niedługo później. Resort liczy, że mimo wydatków poniesionych na budowę nowoczesnych zakładów karnych będzie to opłacalne, bo na eksploatacji budynków zaoszczędzi się 80 mln funtów rocznie.

Lepsze mają być też warunki pobytu więźniów. Na pierwszy ogień idzie otwarte w 1844 r. więzienie w Reading, opisane przez Wilde'a w "Balladzie o więzieniu w Reading", uważanej za najdobitniejszy w angielskiej literaturze opis koszmaru i beznadziei panujących w więzieniach czasów wiktoriańskich.

Wilde przebywał tam w latach 1895-97, a po odbyciu kary nigdy nie podniósł się z tego psychicznie. Pogrążony w długach i samotny zmarł w 1900 roku. (PAP)

kot/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL