Europa i świat po 1989 roku

12.09.2015 aktualizacja 18.07.2016

We Florencji wysokie kary za selfie na cokole pomnika

Florencja. Fot. PAP/D. Delmanowicz Florencja. Fot. PAP/D. Delmanowicz

Selfie z historycznymi statuami, na które wdrapują się turyści, jest kolejnym utrapieniem służb porządkowych we Florencji. Postanowiły one surowo za to karać. Przekonała się o tym młoda Holenderka, która wspięła się na cokół znanej figury.

Turyści z całego świata, przybywający do włoskiego miasta - perły renesansu polubili robienie sobie zdjęć już nie u stóp słynnych pomników i rzeźb, ale także na ich wysokich cokołach. Niektórzy zdobywają się na coraz bardziej brawurowe i zabronione wyczyny, czyli wspinaczkę na monumenty. Zanim zjawisko to nabierze niebezpiecznych rozmiarów, policja i inne służby postanowiły położyć mu kres i przykładnie za to karać.

Włoskie media poinformowały, że 31-letnia turystka z Holandii weszła na piedestał figury Jana Chrzciciela z brązu, wykonanej przez współczesnego artystę Giuliano Vangiego i stojącej na nabrzeżu rzeki Arno. Kobieta chciała zrobić sobie z nią selfie. Patrol karabinierów i straży miejskiej zmusił ją do zejścia i wymierzył karę w wysokości 160 euro. Funkcjonariusze mają nadzieję, że kara ta i jej nagłośnienie podziała odstraszająco na innych amatorów takich zdjęć.(PAP)

sw/ sp/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL