Sport w PRL

09.12.2018

We Wrocławiu powstał mural przedstawiający himalaistkę Wandę Rutkiewicz

Mural we Wrocławiu przedstawiający himalaistkę Wandę Rutkiewicz. Fot. PAP/M. Kulczyński Mural we Wrocławiu przedstawiający himalaistkę Wandę Rutkiewicz. Fot. PAP/M. Kulczyński

Mural przedstawiający himalaistkę Wandę Rutkiewicz powstał w centrum Wrocławia. To element akcji „Kobiety na mury" będącej częścią obchodów stulecia praw wyborczych kobiet w Polsce. Rutkiewicz była wrocławianką i pierwszą Polką, która zdobyła Mount Everest.

Na budynku przy pl. Legionów we Wrocławiu powstał rysunek przedstawiający himalaistkę Wandę Rutkiewicz autorstwa Marty Frej.

„Rysunek widoczny na wrocławskim muralu upamiętnia jej wyprawę w Pireneje w 1969 r. z początków kariery. Nawet lina wspinaczkowa układa się na nim tak samo, jak na zdjęciu, które można zobaczyć w archiwach Ministerstwa Sportu i Turystyki” - podali organizatorzy akcji.

Wanda Rutkiewicz jako pierwsza Polka i trzecia kobieta na świecie weszła na Mount Everest. Jako pierwsza kobieta na świecie zdobyła też K2. Spośród czternastu ośmiotysięczników zdobyła osiem. Oprócz Mount Everestu i K2 zdobyła także: Nanga Parbat, Sziszapangmę, Gaszerbrum II, Gaszerbrum I, Czo Oju i Annapurnę.

Rutkiewicz zaginęła w maju 1992 r. podczas ataku szczytowego na Kanczedzongę. Urodziła się w 1943 r. na litewskich Kresach II RP. We Wrocławiu spędziła dzieciństwo, młodość i okres studiów oraz pierwszej pracy w zawodzie inżyniera elektronika. Pierwsze kroki we wspinaniu stawiała w Rudawach Janowickich pod Jelenią Górą.

Akcja "Kobiety na mury" zorganizowana została przez pismo "Wysokie Obcasy". Urząd Miejski Wrocławia jest partnerem akcji. (PAP)

Roman Skiba

ros/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL