Europa i świat po 1989 roku

24.10.2018

Wilno zaprasza Polaków i Polonię do poloneza na stulecie niepodległości

Polonez na Placu Ratuszowym w Wilnie. Polonez na Placu Ratuszowym w Wilnie.

Polacy i Litwini, którzy w lutym na Placu Ratuszowym w Wilnie tańczyli wspólnie poloneza z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Litwę, zapraszają wszystkich rodaków do zorganizowania takiej imprezy 11 listopada - w setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.

"Na Placu Ratuszowym w Wilnie 16 lutego sto par zatańczyło poloneza znanego z filmu Pan Tadeusz. Teraz ponownie zatańczą w niedzielę 11 listopada - w święto niepodległości Polski" - powiedział PAP jeden z organizatorów przedsięwzięcia Łukasz Kamiński.

"Do drugiej edycji wilniacy zaprosili już zespoły z Polski, które zatańczą u siebie - m.in. w Siemiatyczach (Podlaskie) i w innych miastach" - zaznaczył.

Pomysł imprezy powstał w Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Wilnie oraz najstarszym na Wileńszczyźnie Polskim Artystycznym Zespole Pieśni i Tańca "Wilia", którego członkiem jest Kamiński.

Lutowy występ stu par tancerzy - z polskich zespołów Wilna i Wileńszczyzny, a także zespołów litewskich zakończony rozciągnięciem 100-metrowych flag - polskiej i litewskiej - można obejrzeć na You Tube (https://youtu.be/5_JqEoKEZag). Oprócz poloneza zatańczono też litewską polkę Suktinis.(PAP)

autor: Aleksander Główczewski

ago/ pat/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL