Inne

17.06.2018 aktualizacja 18.06.2018

Wkład Jane Austen w gospodarkę Hampshire to 21 mln funtów

Niedawno opublikowany raport brytyjskiej organizacji turystycznej Tourism South East (TSE) stwierdza, że obchody 200. rocznicy śmierci powieściopisarki Jane Austen przyciągnęły do Hampshire ponad milion dodatkowych turystów, co przekłada się na 21 mln funtów.

W 2017 roku obchodzono dwusetną rocznicę śmierci autorki "Dumy i uprzedzenia" i "Rozważnej i romantycznej". Koordynacją obchodów zajęła się lokalna organizacja kulturalna Hampshire Cultural Trust we współpracy z Muzeum Domu Jane Austen i katedrą w Winchesterze. W ciągu roku odbyło się wiele wystaw, imprez, spektakli i wykładów.

Jednym z głównych wydarzeń była wystawa zatytułowana "Tajemnicza panna Austen" w Winchesterze, na której pokazano po raz pierwszy razem sześć portretów pisarki.

Trwałym upamiętnieniem stał się natomiast jej pierwszy na świecie pomnik naturalnej wielkości z brązu, który ustawiono w Basingstoke, gdzie autorka "Opactwa Northanger" przyszła na świat.

W innym raporcie, zamówionym przez Visit Hampshire, podkreślono, że dom Austen we wsi Chawton nieomal pękał w szwach od natłoku zwiedzających między marcem a październikiem zeszłego roku, a galeria w Winchesterze, w której pokazywano portrety pisarki, odnotowała w czerwcu ubiegłego roku wzrost zwiedzających o co najmniej 75 proc.

W Chawton w XVII-wiecznym domu (Chawton Cottage) Austen spędziła ostatnich osiem, najbardziej twórczych lat życia. Duży dom z czerwonej cegły, z białymi framugami okien i drzwi, starszy brat Jane, Edward Austen Knight, adoptowany przez bogatych i bezdzietnych dalekich krewnych ojca, podarował matce i siostrom, aby miały stałe lokum.

Razem z matką, siostrą Cassandrą i długoletnią przyjaciółką rodziny Marthą Lloyd Jane mieszkała tam do maja 1817 roku, kiedy z uwagi na chorobę musiała przenieść się do Winchesteru.

W Chawton powstały szkice "Dumy i uprzedzenia", "Rozważnej i romantycznej" oraz "Opactwa Northanger". Na pewno w tym domu napisała "Mansfield Park", "Emmę" i ostatnią, już pośmiertnie wydaną powieść "Perswazje".

Są to książki należące do kanonu najpopularniejszych dzieł literatury światowej, chętnie ekranizowane, a przede wszystkim wciąż chętnie czytane dla wyrafinowanej ironii połączonej z doskonałym zmysłem obserwacji, dzięki któremu Austen udało się sportretować społeczeństwo przełomu XVIII i XIX wieku.

Na tle wcześniejszych książek "Perswazje" wyróżnia subtelny rysunek psychologiczny; obok romansowej fabuły ta protopowieść psychologiczna daje znakomity opis życia angielskiej szlachty z początku XIX wieku.

W Chawton znajdują się różne pamiątki po Jane, rękopisy, książki, jej muślinowy biały szal i trzy sztuki jedynej biżuterii, jaką posiadała - krzyżyk z topazów na szyję, złoty pierścionek z turkusem i bransoletka z turkusami.

Pierścionek pozostawał w posiadaniu rodziny pisarki do 2012 roku, kiedy sprzedano go na aukcji, ale ze względu na jego historyczną wartość minister kultury zakazał jego wywozu. Po dwóch latach kampanii w tej sprawie pierścionek trafił do muzeum.

Według raportu TSE do Hampshire przyjechało dla Jane Austen w zeszłym roku o 1,062 mln turystów więcej, co zaowocowało dodatkowo blisko 70 tys. noclegów i bezpośrednio wydanymi przez przybyszów 13,738 mln funtów. Raport podsumowuje, że łącznie obchody 200. rocznicy śmieci Austen wygenerowały dla gospodarki hrabstwa 20,882 mln funtów.

Monika Klimowska (PAP)

klm/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL