Holokaust

10.05.2019

Włoszka ocalona z Holokaustu doprowadziła do wykluczenia wydawnictwa z targów książki

Urodzona w Warszawie polsko-izraelska pisarka Halina Birenbaum, ocalona z Holokaustu więźniarka Auschwitz i innych niemieckich nazistowskich obozów zgłady, doprowadziła do wykluczenia z targów książki w Turynie wydawnictwa powiązanego z neofaszystowską prawicą - podają włoskie media.

Informują one obszernie o sporze, do jakiego doszło wokół targów w stolicy Piemoncie. Zaproszona na nie prawie 90-letnia pisarka i poetka oświadczyła, że nie wejdzie na teren targów w słynnym turyńskim budynku Lingotto, a zaplanowaną prelekcję wygłosi przed bramą, jeśli będzie w nich uczestniczyć wydawnictwo Altaforte, które jest związane z neofaszystowską organizacją Casapound z Rzymu.

Oficyna wydawnicza, która wydała właśnie książkę wicepremiera, lidera Ligi Matteo Salviniego, została wykluczona z targów, ponieważ jej założyciel Francesco Polacchi jest objęty prokuratorskim śledztwem w sprawie apologii faszyzmu.

Prasa podkreśla, że Halina Birenbaum została owacyjnie i na stojąco powitana w sali, gdzie wygłosiła prelekcję, podczas gdy Polacchi protestował przed bramą.

Literatka urodzona w Polsce swe czwartkowe wystąpienie, relacjonowane obszernie przez media, rozpoczęła od słów: "Dziękuję za odważną decyzję w tej szczególnej sytuacji, dzięki której możliwa jest moja obecność tutaj".

"Nie byłoby mnie tutaj, gdyby nie przegrała idea faszyzmu, nazizmu, nowego porządku w Europie. Miałam 10 lat, gdy nazistowskie Niemcy dokonały inwazji na Polskę , gdzie się urodziłam. Warszawa została zbombardowana, nasz dom spalony, moje miasto płonęło" - opowiadała ocalona z Zagłady. Mówiła o likwidacji warszawskiego getta i o wywiezieniu z rodziną do Auschwitz.

"Za wiele wycierpiałam, by przebywać z osobami propagującymi idee, przez które straciłam moją rodzinę i dzieciństwo" - powiedziała Birenbaum dziennikarzom po swym wystąpieniu na targach książki. "Gdybym zgodziła się być z nimi, w tym samym miejscu cały świat by ich zaakceptował, a to jest niemożliwe" - oświadczyła literatka, cytowana przez dziennik "La Stampa".

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

sw/ mal/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL