Inne

19.02.2018

Wyprawa na Everest w 40-lecie zdobycia szczytu przez Wandę Rutkiewicz

Mount Everest. Fot. PAP/EPA Mount Everest. Fot. PAP/EPA

Czterdziestą rocznicę pierwszego polskiego wejścia na Mount Everest (8848 m), którego dokonała Wanda Rutkiewicz, pasjonaci wspinaczki zamierzają uczcić wniesieniem biało-czerwonej flagi na szczyt najwyższej góry Ziemi.

"Tak się składa, że ta rocznica wypada akurat w roku, w którym obchodzimy stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości" - podkreślił organizator Polish Everest Expedition 2018 Zbigniew Bąk. Jak dodał, biało-czerwoną flagę przekazał ekipie w poniedziałek podsekretarz stanu w kancelarii prezydenta RP Wojciech Kolarski.

Pochodzący z Warszawy 45-letni Bąk poinformował również, że uczestnicy wyprawy realizować będą projekt zdobycia "Korony Ziemi" czyli wejścia na najwyższe szczyty wszystkich kontynentów. Ostateczny skład ekspedycji zostanie ustalony na początku marca.

Rutkiewicz, jedna z najbardziej znanych Polek światowego himalaizmu, 16 października 1978 roku stanęła na szczycie Everestu jako trzecia kobieta w historii i pierwsza Europejka. Zaginęła 13 maja 1992 roku na stokach Kanczendzongi (8586 m). (PAP)

kali/ pko/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL