Kultura i sztuka po 1989 roku

25.04.2018

Znak z bohaterami Bułhakowa wraca na Patriarsze Prudy

Michaił Bułhakow. Źródło: Wikimedia Commons Michaił Bułhakow. Źródło: Wikimedia Commons

Na moskiewskie Patriarsze Prudy - skwer, na którym rozpoczyna się akcja “Mistrza i Małgorzaty” Michaiła Bułhakowa - powróci znak ostrzegający przed rozmowami z nieznajomymi. W miejscu tym znak pojawiał się i znikał, wielokrotnie zabierany przez złodziei.

“Zabrania się rozmawiać z nieznajomymi” - głosi podpis pod znakiem zakazu, na którym przekreślone czerwoną linią widnieją sylwetki bohaterów Bułhakowa: Wolanda, Korowiowa i Behemota. To nawiązanie do otwierającego powieść rozdziału “Nigdy nie rozmawiaj z nieznajomymi”. 

Znak jest eksponatem pobliskiego muzeum Bułhakowa. Pracownicy tej placówki nie pamiętają już nawet, ile razy znikał z Patriarszych Prudów - siedem czy może osiem. Raz został odnaleziony w jednym z podwórek na Leninskim Prospekcie. W większości przypadków wielbiciele Bułhakowa przygotowywali i ustawiali koło ogrodzenia przy stawie nowy egzemplarz.

Dyrektor muzeum Bułhakowa Nikołaj Gołubiew powiedział dziennikowi “Moskowskij Komsomolec”, że nowy znak jest wykonany z materiałów chroniących przed zniszczeniem i pokryty dodatkową folią ochronną. Pracownicy muzeum uzyskali dla niego nowy status: teraz, po uzgodnieniach z aż czterema miejskimi instytucjami, znak zabraniający rozmów z nieznajomymi został uznany za rzeźbę miejską.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

awl/ ndz/ ap/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL