Polska po zamachu majowym 1926-1939

22.12.2017

Znaleziono przedwojenne dokumenty firmy Theodora Nierhoffa

Do Archiwum Państwowego w Szczecinie przekazano dokumenty z pochodzące z lat 30. XX w. należące do Theodora Nierhoffa, przedsiębiorcy zajmującego się obrotem drewnem w niemieckim Stettinie. Do zbiorów trafiły mapy, egzemplarze prasy oraz rachunki firmy.

„Mieszkaniec Szczecina, posiadający dużą wiedzę o wartości materiałów historycznych, przyniósł do nas dokumenty, które zostały znalezione podczas remontu domu na ul. Wojska Polskiego 79” – powiedziała PAP w piątek zastępca dyrektora Archiwum Państwowego w Szczecinie Maria Frankel.

„Dzięki znalezionej wizytówce poznaliśmy ich właściciela; to przedsiębiorca prowadzący firmę zajmująca się obrotem drewnem Theodor Nierhoff. Jego tożsamość potwierdziliśmy w księgach adresowych Szczecina, które są gromadzone od 1829 r.” – wyjaśniła.

„Wśród materiałów znalazły się pojedyncze egzemplarze gazet z lat 30. XX w., dwie mapy Szczecina oraz dokumentacja firmowa: rachunki świadczące o aktywności firmy” – oznajmiła konserwator dzieł sztuki z Archiwum Państwowego w Szczecinie Grażyna Lupa. „Były także dwie małe szklane buteleczki prawdopodobnie po lekarstwach, a także naczynie, z którego karmiono niemowlęta” – dodała.

„Niewiele wiemy o samym Nierhoffie, oprócz tego, że mieszkał przy Falkenwalderstrasse 79e. W księgach adresowych napisano, że był on właścicielem domu. Być może uda się zdobyć dodatkowe informacje, ale musimy przeszukać opracowania z okresu międzywojennego, gdzie znajdują się reklamy firm. Badacze będą także przeglądać gazety z tamtego czasu +Stettiner General Anzeiger+ czy +Pommersche Zetung+” – wyjaśniła Frankel.

Jak zaznaczyła, odnalezione dokumenty są „pamiątką po szczecinianinie, które uzupełniają wiedzę o aktywności przemysłowców”. (PAP)

autor: Marta Zabłocka

mzb/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL