Zapiski na korze brzozowej z XII w. znaleziono podczas prac archeologicznych na górze zamkowej w Mścisławiu w obwodzie mohylewskim na wschodzie Białorusi – poinformowała telewizja ONT. Odkrycie to jest określane jako sensacyjne.
„(Znalezione zapiski) mają bezpośredni związek z edukowaniem dzieci. W istocie mamy przed sobą krótki zeszyt pierwszoklasisty. Nie jest to jakieś słowo wiązane, tylko litery, napisane niewprawną jeszcze ręką dziecka, i rysunki” – oznajmił archeolog Ihar Marzaluk, który kieruje pracami wykopaliskowymi.
Zapiski znaleziono w warstwie archeologicznej z XII w., co czyni je najstarszym pismem na korze brzozowej zachowanym w Białorusi.
Podczas prac archeologicznych znaleziono fragment bruku oraz domostwa bogatego mieszczanina lub jubilera. „To bruk XII wieku, gdy Mścisław zaczynał się pojawiać na stronach wschodniosłowiańskich kronik” – podkreślił Marzaluk .
Wśród innych znalezisk jest fragment flakonu ze szkła bizantyjskiego ze złotym ornamentem oraz przęślica (część kołowrotka) z inicjałami właścicielki. Znaleziono też kobiece ozdoby, w tym szklane bransoletki, które zamożni mieszczanie kupowali swoim córkom na 12. urodziny, czyli w wieku, gdy – jak wówczas uważano – nadawały się już do zamążpójścia.
Inne interesujące znalezisko to masywny krzyż z relikwiami świętego, który mógł nosić biskup albo ktoś z wąskiego kręgu najznamienitszych mieszczan.
Z Mińska Małgorzata Wyrzykowska (PAP)
mw/ kar/