Europa i świat po 1989 roku

09.03.2018

Znów chodzi zegar na wieży Ratusza Staromiejskiego w Pradze

Od południa w piątek zegar na wieży Ratusza Staromiejskiego w Pradze znów zaczął odmierzać czas. Remont zegara przeprowadzono w ramach całościowej rekonstrukcji zabytkowej budowli.

Na wieży zainstalowano repliki czarno-złotych tarcz zegarowych, jakie umieszczono tam w 1787 roku. Po zniszczeniach z 1945 roku zastąpiono je cyferblatami, które zdaniem specjalistów nie miały żadnej wartości historycznej.

Wskazówki i cyfry oznaczające godziny powleczono 24-karatowym złotem. Rekonstrukcja Ratusza Staromiejskiego ma zakończyć się we wrześniu, kiedy ma znów ruszyć umieszczony niżej na południowej ścianie jego wieży słynny astronomiczny zegar Praski Orloj (od łacińskiego horologium czyli zegar). Na czas remontu na rusztowaniu przed Orlojem umieszczono ekran, na którym wyświetlany jest jego obraz.

W przeciwieństwie do dotychczasowych cyferblatów wieżowego zegara nowe mają obok wskazówek godzinowych także minutowe - ale krótsze od tych pierwszych, tak jak w siedemnastowiecznym pierwowzorze. (PAP)

Z Pragi Piotr Górecki (PAP)

ptg/ dmi/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL