Pierwsze dwa bataliony 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej mają swoich patronów. Zostali nimi dwaj członkowie Armii Krajowej i żołnierze wyklęci: ppłk Adam Lazarowicz „Klamra” i mjr Władysław Koba „Rak”.
Jak poinformował we wtorek PAP rzecznik podkarpackiej brygady por. Witold Sura, Lazarowicz został patronem 33. Batalionu Lekkiej Piechoty z Dębicy, a Koba 34. Batalionu Lekkiej Piechoty z Jarosławia.
Sura przypomniał, że WOT jako nowa formacja w Wojsku Polskim buduje swoją tożsamość, wzorując się na Armii Krajowej, która też była formacją ochotniczą.
Rzecznik zaznaczył, że ppłk Adam Lazarowicz, ps. "Klamra", który jest patronem batalionu z Dębicy, jako żołnierz Wojska Polskiego, Armii Krajowej oraz członek Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, związany był m.in. z ziemią dębicką.
Lazarowicz w 1945 przybył do Rzeszowa, gdzie został kierownikiem Okręgu Rzeszowskiego WiN, a następnie Okręgu Wrocławskiego. W grudniu 1946 został mianowany zastępcą prezesa IV Zarządu Głównego WiN ppłk. Łukasza Cieplińskiego. 5 grudnia 1947 w Żninie został aresztowany przez UB, był więźniem Aresztu Śledczego na Rakowieckiej. Zabity został strzałem w tył głowy wiosną 1951 r.
Z kolei Władysław Koba, który stał się patronem jarosławskiego batalionu urodził się 8 stycznia 1914 r. w Jarosławiu. Od 1932 r. był żołnierzem, następnie oficerem 3. Pułku Piechoty Legionów w Jarosławiu. Brał udział w kampanii wrześniowej; w latach 1940-45 należał do szeregów Amii Krajowej, a do 26 września 1947 r. kiedy to został zatrzymany przez UB, był członkiem Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Koba ps. "Rak" 21 października 1948 r. został skazany na karę śmierci, wyrok wykonano na zamku w Rzeszowie 31 stycznia 1949 r.
3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. "Pług" powstała w pierwszym etapie formowania Wojsk Obrony Terytorialnej. W skład brygady wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty rozmieszczonych w: Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu oraz Sanoku. Liczy ok. 3,5 tys. żołnierzy. (PAP)
autor: Wojciech Huk
huk/ pś/