Ponad 100 wydawców zaprezentuje swoje oferty na 29. Wrocławskich Targach Dobrych Książek, które w czwartek rozpoczynają się we wrocławskiej Hali Stulecia. Tradycyjnie podczas imprezy zostaną wręczone nagrody dla wydawców - Pióro Fredry i Dobre Strony.
W tym roku targi odbywają się w tradycyjnym terminie, na początku grudnia. Udział w imprezie zapowiedziało ponad 100, którzy swoje stoiska rozstawią w kompleksie Hali Stulecia.
Tradycyjnie podczas targów odbędą się spotkania z pisarkami i pisarzami, debaty i warsztaty literackie. Odbędzie się też cykl rozmów „Salon zdobywców”, którego gośćmi będą laureaci polskich nagród literackich przyznanych w danym roku. „Wśród gości +Salonu+ znaleźli się m.in. Zyta Rudzka, Mira Marcinów, Zbigniew Rokita, Anna Adamowicz, Natalia Malek i Marta Grzywacz” - poinformowała Aleksandra Konopko z Wrocławskiego Domu Literatury, który jest organizatorem targów.
Organizatorzy targów przypomnieli, że w 2021 r. przypada stulecie urodzin dwóch Stanisława Lema i Tadeusza Różewicza. Z tej okazji przygotowano m.in. prelekcje dotyczące filmowych adaptacji książek Lema oraz przenikanie się literatury i filozofii w twórczości autora „Solaris”. Zaplanowano też dyskusję o recepcji dzieł Tadeusza Różewicza w Niemczech, a także aż dwie premiery książek związanych z autorem „Niepokoju”: „Braterstwo poezji”, czyli tom korespondencji Różewicza z Czesławem Miłoszem i „W drodze” autorstwa Wojciech Browarnego, literacki przewodnik po Wrocławiu śladami Różewicza.
Wrocławskim Targom Dobrych Książek tradycyjnie towarzyszy przyznanie nagród dla wydawców. Nagroda Edytorska Pióro Fredry wręczana jest za najładniej wydaną książkę dla dorosłych, a Nagroda Edytorska Dobre Strony wyróżnia najlepszą edytorsko książkę dla dzieci. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni w czwartek, pierwszego dnia targów.
Targi odbędą się w reżimie sanitarnym. Stoiska zostaną przygotowane w taki sposób, aby łatwiej można było zachować dystans społeczny, a wejście na teren targów będzie możliwe tylko w maseczce. Część spotkań będzie transmitowana na żywo. Obejrzeć je będzie można na profilach mediów społecznościowych Wrocławskich Targów Dobrych Książek, Wrocławskiego Domu Literatury oraz Wrocław Miasto Literatury. Na terenie targów zorganizowany zostanie także punkt szczepień przeciw COVID-19.
Targi zakończą się w niedzielę.(PAP)
autor: Piotr Doczekalski
pdo/ dki/